Bizi bu kapılar mahvetti!

Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Arı, okullardaki sınıfların nitelikli eğitim ve öğretim sunmaya uygun olmadığını söyledi.
Haber: YAVUZ KUŞDEMİR / Arşivi

UŞAK - Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Arı, okullardaki sınıfların nitelikli eğitim ve öğretim sunmaya uygun olmadığını söyledi. Arı, Uşak Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 'öğrenci, öğretmen ve velilere sınav kaygısı ile baş etme' konulu seminerde şöyle konuştu:
"Ülkemizde sınıflar tek kapılı olup öğretmen masası kapıya paralel bir şekilde cam kenarında bulunuyor. Sınıflar bu konumuyla tamamen öğretmen kontrolünde. Ancak öğrenme dikkatle doğru orantılı olan bir olaydır. Bir konu üzerinde ne kadar dikkatimizi yoğunlaştırırsak o kadar iyi öğrenebiliriz. Bir insanın dikkatini tek bir konu üzerine odaklama süresi doğal olarak 15-20 dakikadır. Birey dikkatini zorladığımız zaman kişinin çok sevdiği bir konu olursa öğrenme süresi uzar. Öğrenme için her şeyden önce birey dikkatini toplamalı. Sınıflar tek kapılı olduğu için derse geç kalan ve dersten çıkmak isteyen öğrenciler sınıfın dikkatini dağıtıyor. Avrupa'da bütün sınıflar iki kapılıdır. Bir kapı sınıfın ön kısmında, diğeri arka taraftadır. Öğrenci derse geç kaldığında veya dersten çıkmak istediğinde arka kapıyı kullanır. Öğretmen hiçbir şey yokmuş gibi dersine devam eder ve öğrencinin dikkati de dağılmamış olur. Öğrencinin dikkati dağılmadığı için öğrenmede motivasyon kaybı olmaz. Bunu dikkate alarak yeni yapılan okullarda sınıfların iki kapılı olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse mevcut sınıflarda tadilatla kapı sayısı ikiye çıkarılmalıdır."


    http://www.radikal.com.tr/7363607363600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.