'Bizi cennet bile almaz'

BM raportörü Yakın Ertürk, aile içi şiddet konferansındaydı: "Bu halle ne AB'ye ne de cennete girilir. Güçlü siyasi irade şart."
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Dünyanın en önemli insan hakkı ihlallerinden 'aile içi şiddet' Türkiye'de ilk kez uluslararası bir konferansla ele alındı. Hürriyet, BM Nüfus Fonu, CNNTürk ve Çağdaş Eğitim Vakfı'nın ev sahipliğinde, valiliğin desteğiyle düzenlenen iki günlük 'Aile İçi Şiddete Son! Konferans 2005: Dünyadan Örnekler' dün İTÜ Maçka Kampüsü'nde başladı.
Çok sayıda sivil tolum örgütü temsilcisi, hukukçu ve akademisyenin katıldığı konferansın açılışında Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, "Eğitim otobüslerimiz mahalle mahalle geziyor. Belediye, polis, öğretmen ve imamlara verdiğimiz eğitimi önemsiyorum. Çünkü ulaşabileceğimiz kitle, bu meslektekiler sayesinde katlanıyor" dedi.
Muhbirle olmaz!
Konferans töre için öldürülen Güldünya Tören, Şemse Allak ve polislerin önünde bıçaklanan Ayşegül Porsuk'un görüntülerinin yer aldığı bir belgeselle başladı. Konuşmasında bu belgeseli anımsatan BM İnsan Hakları Komisyonu Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörü Prof. Dr. Yakın Ertürk "Bu nasıl manzara? Biz nasıl insanlarız? Bu manzaralarla ne AB ne de cennete girilir. Bu sorunlar ne muhbirle çözülür ne de merhametle. Güçlü siyasi irade gerektirir. Hükümete çağrıda bulunuyorum: 2010'a kadar 'kadına karşı şiddete son kampanyası' ilan etsinler ve devletin tüm gücünü seferber etsinler. Şiddete uğramak kimsenin kaderi değildir. Şiddet durdurulabilir" diye konuştu.
Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Vakfı Kurucusu Pınar İlkkaracan ise TCK'nın değişimi için üç yıl süren kampanyayı hatırlattı ve o dönemde hükümet yetkililerinin 'Tecavüze uğrayan kızı toplum hor görür', 'Hiç kimse bakire olmayan kızla evlenmez' gibi sözler ettiğini söyledi. İlkkaracan "Şimdi uluslararası toplantılarda değişiklikleri gururla anlattıklarını görüyoruz. Biz her şeyi unuttuk, bundan sonra birlikte çalışalım" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7629357629350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.