'Bizi de tutuklayın' nöbeti

'Bizi de tutuklayın' nöbeti
'Bizi de tutuklayın' nöbeti

Binlerce Diyarbakırlı dün adliye önünde toplanarak oturma eylemi yaptı. Göstericiler adliye önündeki yolu da trafiğe kapattı. FOTOĞRAF: RAMAZAN YAVUZ / DHA

23 kişinin tutuklanmasına kızan BDP'liler adliye önünde 'Ya onları bırakın ya da bizi de alın' diyerek oturma eylemi yapıyor

DİYARBAKIR - PKK’nın sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik operasyon kapsamında aralarında Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) üye yedi belediye başkanının da olduğu 23 kişinin tutuklanması öfkeye neden oldu. Aralarında BDP’li milletvekilleriyle belediye başkanlarının da bulunduğu kalabalık bir grup “Ya arkadaşlarımızı serbest bırakın ya da bizi de tutuklayın” diyerek oturma eylemi yapıyor.
Önceki gece Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı önündeki Elazığ Caddesi’nde oturma eylemi yapan aralarında milletvekilli ve belediye başkanlarının da bulunduğu grup adliyeye yürümek istedi. Ancak, polis gruba izin vermedi. BDP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, polisten önlerinin açılmasını isterken şunları söyledi: “Bizim önümüzü açın, savcılığa gidip kendimizi ihbar edeceğiz. Otobüsleri getirip bizi içine koyup, adliyeye götürün. Biz kendimizi ihbar ediyoruz. Biz arkadaşlarımızın işlediği suçla aynı suçu işliyoruz. Savcı sudan sebeplerle arkadaşlarımızı aldı, bizi de alsın.” 

‘80 yıldır adelet arıyoruz’
BDP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak’a  hitaben şöyle konuştu: “Yahudilere yapılanların aynısı Kürtlere yapılmaya çalışılıyor. Lütfen bizi tutuklayın. Selim Sadak, Necdet Atalay ne yaptıysa aynısını ben deyaptım. 80 yıldır Kürtler adalet arıyor. Adalet tecelli edinceye kadar da biz burada bulunanlar yaşamımızı durduruyoruz. Ya onlar bırakılacak, ya da biz zindana gideceğiz”
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise polis müdürüne, “Sizinle diyalog kurmak istemiyoruz. Buraya Başbakan gelsin” dedi. Milletvekili Gültan Kışanak ise, “AKP’nin gücü yetiyorsa, alsın sandığı koysun, boyunun ölçüsünü görsün. Bizim karşımıza polisi, talimatla çalışan savcıları, hâkimi çıkarmasın” diye konuştu.
Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak, milletvekillerine, taleplerini savcıya ileteceğni belirterek, yanlarından ayrıldı. Bir süre sonra dönen Burunak, savcıyla iletişim kuramadığını söyledi.
Bu arada Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da aralarında olduğu serbest bırakılanlar, oturma eylemine katıldı. Sadak, “Tutuklanan arkadaşlarımızın durumunu görünce nefesim düğümlendi. Ben de arkadaşlarım bırakılıncaya kadar oturma eylemine katılacağım” dedi.
Dün sabah saatlerinden itibaren ise çok sayıda Diyarbakırlı eylemcilere destek vermek için adliye önünde toplandı. Adliye önündeki caddeyi trafiğe kapatan ve battaniyeler üzerinde sabahlayan partililer üşümemek için sık sık ateş yaktı. Sayıları akşama doğru on bini geçen bini bulan BDP’lilere serbest bırakılan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ile milletvekilleri Pervin Buldan, Sevahir Bayındır da destek verdi.
Sık sık terör örgütü PKK ve elebaşı Öcalan lehine sloganlar atan gruba çevrede yoğun güvenlik önlemi alan polisler müdahale etmedi. Adliye önünden Büyükşehir Belediyesi’ne kadar dağınık halde cadde ve kaldırımda toplanan protestocular, akşam saatlerinde BDP Genel Başkanı Demir Çelik’in  yaptığı konuşmanın ardından dağıldı. (dha)