'Bizi Emniyet kumanda etti'

'Hayal' mi, gerçek mi?

Hayal'in ilk cümlesi: Sitemkârım

Hrant Dink davasının bugün başlayacak duruşmasındaki en önemli sanıklardan Yasin Hayal, savcıya mektup yazdı: "Emniyet içinde bir grup bizi kumanda etti. Bunu gördüğünüz halde hakkımızı muhafaza etmediniz."
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada önemli bir gelişme yaşandı. Polis muhbiri Erhan Tuncel'le birlikte cinayetin azmettiricisi olmakla suçlanan tutuklu sanık Yasin Hayal, savcıya yazdığı mektupta Emniyet'in içinden bir grubun kendilerini kumanda ettiğini ifade etti. Hayal, hakkında müebbet hapis cezası isteyen savcıya, "Siz bunu gördüğünüz halde hakkımızı muhafaza etmediniz" dedi.
Dink suikastından sonra Trabzon'da yakalanarak İstanbul'a getirilen Hayal, alınan ilk ifadesinde birçok detayı gizlemiş, olayı tetikçi O.S.'yle birlikte planladıklarını söylemişti. Tutuklandıktan bir süre sonra ise savcılara yeniden ifade vermek istemişti. Hayal'in Tekirdağ Cezaevi'nde alınan bu ifadesi birçok detayı ortaya çıkarmıştı. Hayal, polis muhbiri Erhan Tuncel'in cinayetin planlayıcılarından biri olduğunu söylüyordu. Dahası Büyük Birlik Partisi'nden (BBP) para ve eşya yardımı aldığından söz ediyor, Trabzon'daki faaliyetlerini anlatıyordu. Hayal, daha sonra savcılara bir mektup daha yazdı, bundaysa Tuncel'le kitap hazırlığı içinde olduklarını belirtip, Çeçenistan'a nasıl gittiğinin detaylarını verdi.
Bu arada savcılar soruşturmalarını tamamlayıp, iddianame hazırladı. İddinamede Hayal'in 'Hrant Dink'i öldürmeye azmettirmek' suçundan müebbet, 'silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak, Orhan Pamuk'u tehdit etmek ve ruhsatsız silah bulundurmak' suçlarından da 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.
Duruşma günü yaklaşırken, Hayal cezaevinde bir mektup daha yazdı. Hayal 9 Mayıs tarihli 'Sitemkârım' başlığı attığında mektubunda savcıya şöyle sesleniyor: "Bu başlığı kullanmak istemezdim ama hakkımızda öyle bir iddianame hazırlamışsınız ki, resmen idam fermanımızı hazırladınız. Size samimi itirafta bulundum, önemli bilgiler verdim, karşılığı bu mu olmalıydı? Ağırlaştırılmış müebbet istediniz, o yetmiyormuş gibi terör örgütü liderliğinden 20-30 yıl istemişsiniz. Bu ülkede Türk bayrağı açanlar da artık terörist mi oldular?"
'Derin devleti kavrayamadım'
Hayal, mektubuna şu itirafla devam ediyor: "Sayın savcım, ben bu derin devlet, derin millet kavramlarını pek kavrayabilmiş değilim. Ama ortada kesin olan birşey var ki, o da Emniyet içinde legal mi illegal mi bilmiyorum, bir grup bizi kumanda etti. Bu aşikârdır. Siz bunu gördüğünüz halde bizim hakkımızı muhafaza etmediniz. Şimdi soruyorum, eğer biz devlet görevlerinde kullanıldıysak bizim haklarımızı korumak devlete düşmez mi?"
Erhan Tuncel'ise yakalandıktan sonra Emniyet'te alınan ve sonra 'bilgi notu' olarak düzenlenen anlatımlarını reddetti. Tuncel, cezaevinden gönderdiği kısa notunda, "Mahkemede konuşacağım ve beraat edeceğim" dedi. Tuncel bugüne kadar susma hakkını kullandı.
Duruşma gizli yapılacak
Hrant Dink cinayeti davası bugün 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Tetikçi O.S., azmettiriciler Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de aralarında olduğu 12'si tutuklu, 18 sanık, hakim karşısına çıkacak. O.S.'nin yaşı 18'den küçük olduğu için 'gizli duruşma' yapılacak. Sanıklar, taraf avukatları ve Dink ailesi dışında kimse alınmayacak. Davayı yerli yabancı çok sayıda gazeteci adliye bahçesinden takip edecek. Hayal'in, yakalandıktan sonra adliyeye 'Orhan Pamuk akıllı olsun, akıllı' diye tehdit ettiği Pamuk yurtdışında olduğu için duruşmaya katılmayacak. Dink ailesini temsil için 500'ü aşkın avukat başvurdu. Mahkemenin talebiyle adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alınacak. Birçok sivil toplum örgütü sabah saatlerinde Beşiktaş'ta buluşup, 'Hepimiz tanığız, adalet istiyoruz' pankartının altında toplanacak.