'Bizi kullanıyorlar'

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Ayhan Alkış ve rektörler, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Beni dört kez aldattılar' suçlamasına tepki gösterdi.

İSTANBUL/ANKARA - Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Ayhan Alkış ve rektörler, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Beni dört kez aldattılar' suçlamasına tepki gösterdi. İşte Alkış ve rektörlerin, Başbakan'ın sözlerine verdiği yanıt:
ÜAK Başkanı Prof. Ayhan Alkış: Başbakan diyor ki, 'Beni dört kez aldattılar.' Bu ifadeler konuyu saptırmaya yönelik. 17 ayın faturası hükümet için başarısızlık ise bugün bunu aldatmayla tanımlamak siyasi sorumluluktan kaçmaktır.
Biz sekiz rektör akademik yaşantımızı riske attık. MEB ile YÖK arasında kopan diyaloğu yeniden oluşturmak istedik.
Ama bu fırsatı kişisel karalamalarla kullanamıyorlar. Deniyor ki, 'İki rektörle mutabık kalındı.' İmza altına alınan hiçbir şey yok. Bu nasıl bir siyasi anlayış ki, arkadaşlarımızı siyasi sorumluluk altına sokacak açıklamalarla konu saptırılır.
Umardım ki, sadece kandırılan iki arkadaşımız olsun. Ama görüyoruz ki, gençler, üniversitelerimiz, kısaca Türk milleti kandırılmıştır. Bazı siyasi emellerin gerçekleştirilmesi için meşruiyet aranmıştır. Bizi de, yapmak istediklerini meşrulaştırmak için araç olarak kullanmak istemekte, buna çalışmaktadırlar. İktidarın parlamentodaki gücüne dayalı olarak,
'Her şeye rağmen bunu yapacağım' demesi toplumsal mutabakat olarak açıklanıyorsa, bu ülkede demokrasi anlaşılmamış demektir. Sevgili yurttaşlar, üniversiteler sizin içindir, siyasi iktidarlar için değil. Gençler için bu hesaplaşmalar yapılıyor.
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan: Hiçbir rektörde, Başbakan'ı aldatmak gibi bir düşünce olmaz. Aldatma demokrasinin içinde söz konusu değil. Biz ne aldatmaya çalıştık ne de aldandık. Başbakan'la görüşmede sadece meslek liseleri konuşuldu. Görüşmede yasa metni hiçbir rektör arkadaşa gösterilmedi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran: Bize tasarı verilmedi. Biz tasarıyı görmedik. Bizim görüşmemizde imam-hatipler diye bir şey söz konusu olmadı. Başbakan'ın talimatıyla MEB ile YÖK'ün ortak çalışmasına karar verildi. Ama MEB'in tavrı nedeniyle masadan kalkıldı. Burada kesinlikle bir aldatma söz konusu değil. Hiçbir kimse böyle bir şey düşünmez.