'Bizi yalnız bıraktılar'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda diğer ülkelerden beklediği desteği göremediğini söyledi.

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda diğer ülkelerden beklediği desteği göremediğini söyledi.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) oluşturulan NATO Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi (TMMM), dün törenle açıldı. Kirazlıdere mevkiindeki Barış İçin Ortaklık Komutanlığı'nın yanında faaliyet gösterecek merkez, 10 milyon avroya mal oldu.
Özkök, açılış konuşmasında, terörle mücadelede toplum desteğinin yaşamsal olduğunu, ancak ulusal düzeyde yapılacak mücadelelerde demokrasiyle güvenlik önlemleri arasında bir denge oluşturulması gerektiğini kaydetti. Uluslararası düzeydeki mücadelede başarılı olmak için terörün ortak tanımının yapılmasının şart olduğunu, bunun olmaması durumunda 'savaşın kazanılamayacağını' vurgulayan Özkök, "Teröristler her yerde, küreselleştiler. Bu açıdan bakıldığında terörizmle mücadele ya her yerdedir ya da hiçbir yerde" diye konuştu.
11 Eylül saldırılarının terörizm açısından milat olarak kabul edildiğini, ancak Türkiye'nin terörü çok daha önce yaşamaya başladığını ve hâlâ can kaybı verdiğini kaydeden Özkök, teröristlerin başta Güneydoğu olmak üzere sadece güvenlik güçlerini değil sivilleri de öldürmeyi sürdürdüğünü söyledi. Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadelenin iyi anlaşılamadığını vurgulayan Orgeneral Özkök, uluslararası camiaya şöyle sitem etti: "Terör belasına karşı birlikte mücadele etmemiz gerektiği konusunda ülkeleri her zaman uyardık. Ama bu uyarılarımızın yanıt bulmadığını görmek büyük bir düş kırıklığına neden oldu."
'Türkiye kriz köprüsü'
Özkök dün ayrıca Kara Harp Okulu bünyesindeki Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'nda başlayan 'İpek Yolu-2005 General/Amiral Semineri'ne katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Özkök, Türkiye'nin NATO ile 'kriz bölgeleri' arasında 'köprü' olduğunu söyledi.
Küresel aktör adaylarının kriz bölgelerinden uzak durma gibi bir seçeneklerinin kalmadığını, bugünün dünyasında problemlerin birbiriyle bağlantılı ve değişken olduklarını dile getiren Özkök, "Küresel aktörlerin yapacağı en iyi iş proaktif bir politika izlemek için en uygun jeopolitik pozisyonu almaktır" diye konuştu.
'NATO öncelik verdi'
NATO'nun da bunun bilincinde olduğunu, geçen sene yapılan İstanbul zirvesinde bu nedenle önceliğin Orta Asya ve Kafkasya'ya verildiğini anımsatan Özkök, şu görüşleri dile getirdi: "İttifakın doğu sınırında ve bu bölgelere yakın bir konumda olan Türkiye, bu amaçlara ulaşmada kritik bir rol üstlenmektedir. NATO ile bu kriz bölgeleri arasında bir köprü gibi duran Türkiye'nin pozisyonu, ittifakın İstanbul zirvesinde kararlaştırdığı amaçlara ulaşmada en önemli araç gibi görünmektedir."


    http://www.radikal.com.tr/7505227505220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.