'Bizim milli içkimiz ayrandır'

'Bizim milli içkimiz ayrandır'
'Bizim milli içkimiz ayrandır'

Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , alkol teşvikini eleştirdi ve “Bizim milli içkimiz ayrandır” dedi.
“Tek parti iktidarı döneminde maalesef alkollü bir içki milli halk içkisi olarak takdim edilmişti” diyen Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Alkol teşviki o kadar abartılı bir propagandaya dönüştürülmüştür ki, lokantalara afişler asılmış, alkolün ne kadar faydalı olduğu anlatılmıştır. O dönemde, alkollü içkilere adeta ‘halis gıda süsü’ verilmek istenmiştir. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır. O kadar ki, bazı aileler, sağlığa faydalı diye lanse edilen birayı, besleyici olduğu gerekçesiyle ilkokul çağındaki çocuklarına, evlatlarına içirmeye başlamışlardır.”
Alkole reklam yasağı ve yeni vergiler getirileceğini belirten Erdoğan “Bakıyorsunuz alkollü sürücü alkolsüz sürücünün şeridine girip onun ölümüne sebep oluyor. Alkolsüz sürücü hayatını kaybederken alkollü olan elini kolunu sallayarak çıkıyor. Şimdi bunun üzerinde de çalışıyoruz böyle olamaz. Çok yakın zamanda gazetelerden alkollü içki reklamlarını da yasaklıyoruz. Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca alkoldeki vergi artışları da var. Bunu yapmak zorundayız” dedi.