Bizimle ameliyata geliyorsunuz!

Bizimle ameliyata geliyorsunuz!
Bizimle ameliyata geliyorsunuz!

Karaciğer nakledilen Nazife Kankılıç, sağlığına kavuşma sevincini Rektör Yavuz Coşkun (takım elbiseli) ve ameliyatı yapan ekiple paylaştı. FOTOĞraf: AHMET KAYA / dha

Doktorlar, Gaziantep'in ilk organ naklinde acil olarak hastaneye gelmesi gereken hastaya ulaşamayınca polisten yardım istedi. Polis, hastayı bulup ameliyata yetiştirdi
Haber: AHMET KAYA / Arşivi

GAZİANTEP - Doğu illerindeki ilk organ nakli merkezinin ilk operasyonu çok heyecanlı geçti. Gaziantep Üniversitesi bünyesinde kurulan Organ Nakil Merkezi’ndeki doktorlar uygun karaciğer bulunan Nazife Kankılıç’a cep telefonuyla ulaşamayınca polisten yardım istedi. Kapıyı açınca karşısında polisi görünce çok korkan Kankılıç, “Hemen hazırlan, hastaneye gidiyoruz” sözlerinin ardından kendisini ameliyathanede buldu. Organ nakli ameliyatı başarılı geçti.
Gaziantep Üniversitesi bünyesinde kurulan Organ Nakil Merkezi’nin tanıtımı amacıyla, Şahinbey Uygulama Hastanesi’nde dün basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, merkezin Doğu illerindeki tek organ nakil merkezi olduğunu belirterek artık insanların nakil için Batı illerine gitmeyeceklerini belirtti.
Daha sonra konuşan Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ünal Aydın da, 1 Ağustos gece yarısı ilk karaciğer naklini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ameliyatımız sekiz saat sürdü. Bu operasyonun özelliği Doğu’daki bir merkezde ilk kez gerçekleşmiş olması” diye konuştu ve organ nakli sırasında yaşanan heyecanı şöyle anlattı:
“Bir apartmanın beşinci katından düşerek beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Hasan Hüseyin Çelik’in ailesi organlarını bağışladı. Gencin iki böbreğini Adana’ya gönderdik. Karaciğer için ise uygun hasta olarak Kayaönü Mahallesi’nde oturan 36 yaşındaki Nazife Kankılıç’ı belirledik. Ancak, hastanın cep telefonu kapalıydı ve zamanımız çok dardı. Bunun için polisten yardım istedik. Sadece oturduğu sokağın ismini verebildiğimiz polis yarım saat içinde hastamızı bize getirdi. Biz de başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşturduk. Şu an hastamızın durumu gayet iyi. Bu sabah 200 metre yürüyebildi. Yakın bir zamanda da evine göndereceğiz.”

‘Niye geliyorum dedim’
Operasyonla sağlığına kavuşan iki çocuk annesi Nazife Kankılıç ise hâlâ yaşadıklarına inanamıyordu:
“Birden kapıya polisler geldi. Çok korktum. Bana, ‘Hemen hazırlan hastaneye gidiyoruz’ dediler. Korkarak, ‘Niye’ diye sordum. Karaciğer bulunduğunu ve nakil yapılacağını öğrenince sevinçten havalara uçtum. Allah karaciğerini taşıdığım Hasan Hüseyin’e cennet nasip etsin.”