BM: Kürtlere daha çok özgürlük

Avrupa Birliği'ne (AB) uyum yasaları çerçevesinde Kürtçe yayın ve Kürtçe kurslara başlayan Türkiye, Birleşmiş Milletler'i (BM) memnun edemedi.

ANKARA - Avrupa Birliği'ne (AB) uyum yasaları çerçevesinde Kürtçe yayın ve Kürtçe kurslara başlayan Türkiye, Birleşmiş Milletler'i (BM) memnun edemedi. BM, Türkiye'deki Kürtleri Guatemala'daki yerlilere benzeterek,
"Her iki grup da siyasi ve ekonomik haklardan uzak tutuluyor. Kürtler de yerliler de okullarda kendi dillerinde eğitim hakkını kazanmak için politik savaş veriyor" tespitini yaptı.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nca her yıl hazırlanan İnsani Gelişme Raporu'nun bu yılki ana temasını, 'kültürel özgürlük' oluşturdu. Kültürel özgürlüğün, insani gelişimin temel unsuru olduğu belirtilen raporda, Türkiye eleştirildi. Bu eleştirilerden Latin Amerika ile Batı Avrupa ülkeleri de payını alırken, Türkiye'deki Kürtler, Guatemala'daki yerli halkla aynı potada değerlendirildi.
Reformlar yetersiz
Türkiye'deki Kürtlerin 1994'e kadar kendi dillerini kullanma yasağı yaşadıklarına dikkat çekilen raporda, bu konuda gerçekleştirilen reformlar da anlatıldı. Meclis'in 2002'de özel okullarda Kürtçe öğretilebileceğine ilişkin yasayı çıkardığı, 2004'te Kürtçe kursun açıldığı belirtildi ancak bu gelişmeler yetersiz bulundu.
Raporda, Kürtlerin durumuna ilişkin Türkiye'ye eleştiriler şöyle anlatıldı: "Birçok grup, özellikle Türkiye'deki Kürtler ve Guatemala'daki yerli halk gibi büyük azınlıklar, siyasi katılım ve ekonomik fırsatlardan dışlanıyor. Çünkü devlet, dillerini okullarda, mahkemelerde ve diğer resmi alanlarda tanımıyor. Bu nedenle gruplar, dillerinin tanınması ve eğitimle siyasi ve hukuki süreçlerde kullanılması için büyük mücadele veriyor."
Türkiye 19. sırada
Raporda, kültürel özgürlüğü geliştirmek için "Devletler, kültürel çeşitlilikle ulusal birliği inşa etme yollarını bulmalıdır. Buna hukuk aracılık etmeli, okullar da uygulamada devreye girmelidir" tavsiyesi yer aldı.
Raporda 'gelişmekte olan ülkeler' klasmanında Türkiye 19. sırada gösterilirken, Guatemala 44. sırada gösterildi. Bu klasmanın birincisi Barbados, sonuncu ise Burkina Faso oldu.