BM'de yerel yönetimleri anlattı

BM'de yerel yönetimleri anlattı
BM'de yerel yönetimleri anlattı
BM Üst Düzey Siyasi Formu'nda konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş "Tek ve küresel yeni kalkınma gündemi bütün kıtaları etkiliyor" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un davetlisi olarak New York’a giden İstanbul Büyükşehir Belediye ve Birleşmiş Kentler Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, BM Üst Düzey Siyasi Forumu’nda liderlere seslendi. ‘Yerel yönetimlerin ortak sesi’ olarak devlet başkanları, başbakanlar ve bakanlara hitap eden Topbaş’ın, yerel yönetimler ana gruplarının sürdürülebilir kentler konusundaki raporunu, foruma sunduğu belirtildi.
2015 sonrası kalkınma gündeminin mimarisi ve uygulanma sürecini istişare etmek üzere toplanan foruma Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ve birçok ülkenin başbakanları ile temsilcileri katıldı.
Forumda konuşan Topbaş “Tek ve küresel yeni kalkınma gündemi, bütün kıtaları ve ülkeleri etkiliyor” dedi.

Kalkınmadaki en önemli
unsurun, kentle kırsal arasında köprü görevi yüklenen ve iyi idare edilen bir şehirleşme olacağını söyleyen Topbaş şunları dile getirdi: “Rio sonuç belgesinde, her düzeyden hükümet ve yasama organlarının, sürdürülebilir kalkınma konusuna verdiği destek ile yerel ve ulus altı düzeylerde kaydedilen ilerlemelerin teyit edildiğini hatırlatmak isteriz. Bunun yanında, temel hizmetlerin tedariki ile ekonomik kalkınma ve özellikle gençlere iş yaratmak konusunda, ulus altı kuruluşların yüklendiği üstün rolün altını çizer, bunların yoksulluğun ve hastalıkların azaltılmasının yanında, insanların direnç ve sürdürülebilir niteliklerini arttırmada etkili olduğunu vurgulamak isteriz.”