BM'nin Balyoz kararı ne anlama geliyor?

BM'nin Balyoz kararı ne anlama geliyor?
BM'nin Balyoz kararı ne anlama geliyor?
Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu 250 Balyoz sanığının geçen sene yaptığı başvuru üzerine yaptığı değerlendirmeyi dün tamamladı ve kararı taraflara bildirdi. Peki, bu karar ne anlama geliyor.

Avukat Orhan Kemal Cengiz, Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun Balyoz sanıkları lehine aldığı kararı Radikal için yorumladı.

BM'nin bir çalışma grubunun Balyoz davasına ilişkin olarak sanıkların, özellikle usule ilişkin haklarının çiğnenmemesine ilişkin gözlemlerinin sözkonusu olduğunu vurgulayan Cengiz, 
"BM'nin çalışma grupları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi bağlayıcı ve doğrudan sonuç duracak karar verme yetkisine sahip değillerdir. Yine bir mahkeme olmadıkları için AİHM gibi, iç hukuk yollarının tüketilmesi ve diğer usulü gereklilikler konularında katı kurallarla kendilerini bağlı saymıyorlar. Ancak bu söylediklerim, bağımsız uzmanlardan oluşan bu çalışma gruplarının gözlemlerini hiç bir şekilde değersizleştirmiyor" dedi. 

Burada Çalışma grubunun, aslında bu davaların ilgili kısımları önüne geldiğinde AİHM’nin de yapması muhtemel bazı tespitleri bağlayıcı olmayan bir şekilde ortaya koyduğuna tanık olunduğunu dile getiren Cengiz, şöyle konuştu:

"Balyoz davasına bakan Ağır Ceza Mahkemesi’nin, sanıkların delillere ilişkin yaptığı tartışmaları yeterince değerlendirmemesi, tanıkların şahitlerinin dinlenmemesi gibi, hem balyoz davası özelinde ortaya çıkan ve hem de Özel Yetkili Mahkemelerin ceza davalarındaki genel hoyratlığına işaret eden önemli tespitlerde bulunuyor çalışma grubu. Bu tespitler, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi tarafından dikkatli bir incelemeye konu edilmeli ve icabında ilk derece mahkemesinin kararı bu eksiklikler göz önüne alınarak bozulmalıdır diye düşünüyorum”

BM'den çok önemli Balyoz kararı