BM'nin Balyoz kararı ne anlama geliyor?

BM'nin Balyoz kararı ne anlama geliyor?
BM'nin Balyoz kararı ne anlama geliyor?
Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu 250 Balyoz sanığının geçen sene yaptığı başvuru üzerine yaptığı değerlendirmeyi dün tamamladı ve kararı taraflara bildirdi. Peki, bu karar ne anlama geliyor.

Avukat Orhan Kemal Cengiz, Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun Balyoz sanıkları lehine aldığı kararı Radikal için yorumladı.

BM'nin bir çalışma grubunun Balyoz davasına ilişkin olarak sanıkların, özellikle usule ilişkin haklarının çiğnenmemesine ilişkin gözlemlerinin sözkonusu olduğunu vurgulayan Cengiz, 
"BM'nin çalışma grupları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi bağlayıcı ve doğrudan sonuç duracak karar verme yetkisine sahip değillerdir. Yine bir mahkeme olmadıkları için AİHM gibi, iç hukuk yollarının tüketilmesi ve diğer usulü gereklilikler konularında katı kurallarla kendilerini bağlı saymıyorlar. Ancak bu söylediklerim, bağımsız uzmanlardan oluşan bu çalışma gruplarının gözlemlerini hiç bir şekilde değersizleştirmiyor" dedi. 

Burada Çalışma grubunun, aslında bu davaların ilgili kısımları önüne geldiğinde AİHM’nin de yapması muhtemel bazı tespitleri bağlayıcı olmayan bir şekilde ortaya koyduğuna tanık olunduğunu dile getiren Cengiz, şöyle konuştu:

"Balyoz davasına bakan Ağır Ceza Mahkemesi’nin, sanıkların delillere ilişkin yaptığı tartışmaları yeterince değerlendirmemesi, tanıkların şahitlerinin dinlenmemesi gibi, hem balyoz davası özelinde ortaya çıkan ve hem de Özel Yetkili Mahkemelerin ceza davalarındaki genel hoyratlığına işaret eden önemli tespitlerde bulunuyor çalışma grubu. Bu tespitler, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi tarafından dikkatli bir incelemeye konu edilmeli ve icabında ilk derece mahkemesinin kararı bu eksiklikler göz önüne alınarak bozulmalıdır diye düşünüyorum”

BM'den çok önemli Balyoz kararı


  http://www.radikal.com.tr/114291911429193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Homo Sapiens - X120

  Sayın yandaş yorumcu, dava ile ilgili gelişmeleri yandaş gazetelerden öğrenirseniz elbette sağlıklı bilgi alamazsınız. AİHM nin resmi sitesine girin ve fransızcanız varsa metnin orijinalini okuyun. Orada mahkemeye yeterli delil sunulduğu söyleniyor, deliller orijinaldir ya da sahtedir demiyor. Ama yandaş gazeteler elbette olayı çarpıtarak sunarlar. Onlara inanmak, dünyayı iktidarın uygun bulduğu gözlükle görmek de aşırı saflıktan mı, art niyetten mi, cehaletten mi bilmem.

  AİHM kararlarını görmeyen BM'e sarılır - ugur_timsah

  Orhan bey mahcup şekilde geçiştirmiş ama demiş işte; BM İnsan Hakları Komitesi mahkeme değil, hukukçulardan da oluşmuyor. Bu adamlar AİHM'ne gittiler ve red aldılar. AİHM yargılamayı adil, delilleri sağlam buldu. Ha, sadece kendi mahallesine saplanmış veya Balyoz'culara iman etmiş kişi bunu duymaz, okumaz, 3 maymunu oynar , bu kendi sorunu. Boşuna kimse kıvranmasın, Balyoz sanıkları suçsuzsa Dünya'da suçlu yoktur. Orhan bey' in 2012 yılında AİHM'nin Balyoz'cuların başvurusu üzerine aldığı karara ilişkin yazılarını da arşivden okuyun ve anlayın. Gerçi mahalle baskısı Orhan bey'de hissediliyor yavaş yavaş, O bile AİHM'ye utangaç şekilde vurgu yapmış.

  BALYOZ - X120

  Bildiğim kadarıyla bu davada, suç delili olarak dijital deliller(word dosyaları, ses kayıtları) kullanılıyor. Yerli ve yabancı uzman ve bilirkişilerden oluşan 20 küsur kişi, delillerin gerçekliğinden emin olunamayacağını söyledi. Delillerin sahteliğine ilişkin 2000 e yakın kanıt mahkemeye sunuldu. Sanıkların leyhine olan deliller saklandı, savunma hakları kısıtlandı, şahitleri dinlenmedi. .. Tüm bunlara rağmen insanlar, emsallerinin çok üzerinde ağır hapis cezası istemiyle yargılanıyor, cezaya çarptırılıyorlar. Dileriz, bu kararları alan Türk yargısı, BM ya da AİHM kararlarını bağlayıcı bulsun.