'Böbrek kendini yok etmiştir'

Adana Tabip Odası (ATO), SSK Hastanesi'nde dalağıyla birlikte böbreğinin de alındığını öne süren hastayla ilgili incelemesini tamamladı. ATO, kayıp böbreğin kendi kendini yok ettiği sonucuna vardı.

ADANA - Adana Tabip Odası (ATO), SSK Hastanesi'nde dalağıyla birlikte böbreğinin de alındığını öne süren hastayla ilgili incelemesini tamamladı. ATO, kayıp böbreğin kendi kendini yok ettiği sonucuna vardı.
Olay, iş başvurusu için sağlık raporu alan Durmuş Duran'a "Sizin sadece dalağınız değil bir böbreğiniz de yok" denmesiyle ortaya çıktı. 1996'da trafik kazası geçirince dalağı alınan Durmuş, ameliyatta böbreğinin çalındığından şüphelenerek şikâyetçi olmuştu. Olayla ilgili inceleme başlattıklarını söyleyen ATO Genel Sekreteri Yaşar Ulutaş ise "Zarar gören böbrek kendi kendini yok edebiliyor" dedi. "Biz, böbreğin kendi kendini yok ettiği sonucuna vardık" diye konuşan Ulutaş, 1996 yılında böbrek nakli uyumu için yapılan testlerin 15 gün sürdüğünü, böbreğin ise alındıktan en fazla altı saat sonra takılması gerektiğini hatırlattı. Durmuş Duran, kaza nedeniyle apar topar ameliyata alınmıştı.