Böbrek taşını kırdırmak isterken felç oldu

Böbrek taşını kırdırmak isterken felç oldu
Böbrek taşını kırdırmak isterken felç oldu

Böbrek ağrılarından kurtulmayı düşlerken yatağa bağlı hale gelen 41yaşındaki Gülten Kara?ya eşi bakıyor. FOTOĞRAF: ABDULLAH YILDIZ / AA

DENİZLİ - Böbrek taşı kırdırmak amacıyla hastaneye giden Gülten Kara’nın kalbi ve solunumu durdu. Kara hayata dönrülebildi ancak boynundan aşağısı felç oldu.
41 yaşındaki Gülten Kara’nın eşi Rasim Kara’nın gazetecilere yaptığı açıklamaya göre, Gülten Kara böbreklerindeki taş nedeniyle geçen yıl aralık ayında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti. Ama ‘yanlış yapılan müdahale sonucu’ felç oldu. 
Eşinin tedavisi tamamlanmadan hastaneden çıkarıldıklarını iddia eden Rasim Kara çaresiz:
“10 Aralık 2008 tarihinde gittiğimiz hastanede bize 28 Aralıkta taş kırma ünitesine gelmemiz için gün verildi. O tarihte gittiğimiz hastanede eşimin acılara dayanamamasından dolayı anestezi uygulanacağı bildirildi. Eşimin anesteziye girmesinden önce kendisine hiçbir şekilde tahlil yapılmadığını öğrendik. Eşim anestezinin ardından şoka girdi, solunum ve kalbi durdu. Odada solunum cihazı bulunmadığı için beynine oksijen gitmemiş, acil olarak yoğun bakıma alındı. Yanlış tedavi sonrasında yoğun bakıma alınan eşim 160 gün yoğun bakımda kaldı. Yerinden kımıldayamayan ve konuşamayan eşimin bu durumu beni ve iki çocuğumu perişan etti. Hastane yetkilileri, eşimi başka bir hastaneye götürmem gerektiğini söyledi. Ben de yapılan hatayı düzeltmeleri gerektiğini belirttim. Eşim ambulansla Denizli Devlet Hastanesi’ne gönderildi.”

‘Nadir görülen durum’
PAÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fahir Demirkan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Gülten Kara’nın 10 Aralık 2008 tarihinde böbrek taşı kırdırmak için hastaneye başvurduğunu belirterek şunları söyledi: 
“Pamukkale Üniversitesi Hastanesi taş kırma ünitesinde tedaviye alınmıştır. Nadir görülen bir anestezi komplikasyonu sonucunda solunum ve kalbi duran hasta, ilk müdahaleyle hayata döndürülmüştür. Yoğun bakımda 160 gün yatan  hasta, genel durumu düzeldikten sonra yapılacak ek tedavi kalmadığı için devlet hastanesine ambulansla sevk edilmiştir.” (aa)