Böcek robot mayınların arasında zıplayıp koşacak

Böcek robot mayınların arasında zıplayıp koşacak
Böcek robot mayınların arasında zıplayıp koşacak

9 kilogramlık böcek robot hızla koşup takla atabiliyor.

ANKARA - Türkiye’nin ilk altı bacaklı böcek robotu görücüye çıktı. TÜBİTAK desteğiyle ODTÜ’lü ve Bilkent’li araştırmacılar tarafından tasarlanıp üretilen SensoRHex, böceklerdeki gibi merdivene  tırmanma, seri şekilde zıplama, çok hızlı koşma ve takla atma gibi hareketleri yapabiliyor. Uzmanlara göre robotun bu özellikleriyle, başka robotların hareket edemediği zorlu mayın tarlalarında mayın aramada veya afet bölgelerinde başarıyla kullanılabilir.
Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uluç Saranlı, ODTÜ öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Afşar Saranlı ve Yrd. Doç. Dr. Yiğit Yazıcıoğlu’nun ortaklığında geliştirilen çok bacaklı robot SensoRHex’in temel tasarımını ve prototip üretimini tamamladıklarını açıkladı.
Saranlı’nın verdiği bilgiye göre robotla ilgili olarak iki yıl önce 250 bin lira destekle çalışmaya başlandı. Pek çok elektronik devreden oluşan SensoRHex, kamera ve bilgisayar yazılımı arasında iletişim kurarak görüntü işleme ve algılama konularında oldukça ileri özelliklere sahip. Bir sonraki aşamada robotun kendi kendine çevresini algılayıp karar verebilmesini sağlayacak araştırmalar sürüyor. Robot yaklaşık 60  santimetre boyunda, 50 santimetre eninde, 9 kilogram ağırlığında ve yaylı bacakları sayesinde biyolojik olarak böceklerin koşma davranışına çok yakın özellikler gösterebiliyor. (aa)