Böcekli şenlik kavgası

Hayrabolu'da düzenlenen 11. Ağustos Şenlikleri' kapsamında yapılacak olan ağustosböceği yakalama yarışması...

TEKİRDAĞ - Hayrabolu'da düzenlenen 11. Ağustos Şenlikleri' kapsamında yapılacak olan ağustosböceği yakalama yarışması,
İstanbul Çevre Konseyi'ni kızdırdı. İstanbul Çevre Konseyi, yarışmanın böceklere zarar vereceği gerekçesiyle iptali için, Tekirdağ Valiliği'ne başvurdu. Şenliği düzenleyen Hayrabolu Belediyesi ise kendini savunurken "Biz ağustosböceklerini veteriner eşliğinde doğaya bırakacağız" dedi.
Çevre Konseyi Genel Sekreteri Tunay Gürsel, Tekirdağ Valisi Cemalettin Sevim'e gönderdiği yazıda, şenliğe renk katmak amacıyla planlanan ağustosböceği yakalama yarışmasının kendilerini 'hayret' ve
'dehşete' düşürdüğünü ifade etti. Gürsel, yazısında konseyin, '21. yüzyıla girilmesi ve AB aday ülkelerinden biri olunması açısından da Türkiye'nin imajını zedeleyen ve hayvanlara eziyet anlamı taşıyan her türlü dövüş, liderlere karşılama töreni adı altında hayvan kıyımı ve benzeri yarışmalara' karşı olduğunu belirtti. Yazıda, "Şiddete dayalı her türlü yarışmayı teşvik için ödüllendirmek toplum psikolojisi açısından da son derece sakıncalıdır" denildi. Tekirdağ Valiliği de Hayrabolu Belediyesi'nin, İstanbul Çevre Konseyi'ne böcek yarışması hakkında ayrıntılı bilgi vermesini istedi. Şenlik 6-12 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
'Ahkâm kesiyorlar'
Hayrabolu Belediyesi ve Şenlik Komitesi Başkanı Rıfat Güzelocak ise açıklamasında, İstanbul Çevre Konseyi'nin tepkisine bir anlam veremediklerini söyledi. Güzelocak, şunları kaydetti:
"Oturdukları yerden ahkâm kesiyor. Şimdiye kadar gelip yaptığımız hizmetleri acaba biliyorlar mı? Sahipsiz köpekler için barınaklar yaptık. Ayrıca kentte tavuk, kaz ve hindi türü hayvanların baş aşağı dahi taşınmasını yasaklayan bir belediyeyiz. Ağustosböcekleri yarışma gecesinden bir gün önce toplanacak ve yarışmacılara ödül verilmesinin ardından, belediye veterineri nezaretinde doğaya salınacak."