'Böcek'ten İller Bankası da çıktı

'Böcek'ten İller Bankası da çıktı
'Böcek'ten İller Bankası da çıktı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndaki ‘dinleme’ skandalında ‘böcek’leri yerleştirdiği öne sürülen Fatma A. ve Azime D.’nin de aralarında olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı ile bankanın üç yöneticisi de var.
Şubat ayında Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda dinleme cihazı bulunması üzerine Ankara Emniyeti’nin 7 ay süren takibinin ardından Ankara Savcılığı’nın talimatıyla operasyon başlatıldı. Ankara, İstanbul ve Ardahan’da dün gerçekleştirilen operasyonda ‘böcek’leri yerleştirdiği öne sürülen Fatma A. ve Azime D. ile İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ö.F.İ. ve bankada görev yapan A.M.K., A.O., Ö.N.T.’nin de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin ‘ kamu ihalelerine fesat karıştırmak, rüşvet, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek ile hukuka aykırı biçimde özel verileri toplamak, kayıt altına almak ve yaymak’la suçlandığı belirtildi.
Polis, zanlılara ait bilgisayarların imajını kopyaladı, bazı belgelere de el koydu. Ankara’da gözaltına alınanlar, sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Operasyon kapsamında Ardahan Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından, bir otelde kalan M.G. de yakalanarak Ankara’ya gönderildi. Şüphelinin Samsun’a gitmeye hazırlandığı öğrenildi.
Son teknoloji böcek
Aktif olduğu saptanan böceklerin, içlerine yerleştirilen GSM hatları sayesinde konuşmaları karşı tarafa canlı olarak aktardığı belirlendi. Son teknoloji dinleme cihazlarının kapsamlı ortam dinleme özelliğine de sahip olduğu öğrenildi. İki kadının kullandığı cep telefonları ve böceklerdeki GSM hatlarının, İran uyruklu bir kişiye kayıtlı olduğu, bu GSM hatları üzerinden birçok kez İran ile bağlantı kurulduğu da tespit edildi.
Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç’ın odasına yerleştirilmeden de kullanıldığı anlaşılan hatların bir gizli servisle bağlantısı belirlenemedi.