Bodrum beyaza büründü

Gözde tatil yöresi Bodrum'da sahiller önceki güne kadar doluyken, dün sabah 7 dereceye düşen sıcaklık ve ardından başlayan kar yağışı herkesi şaşkına çevirdi. Trakya'da da kar yağışı etkili. Yetkililer, İtalya üzerinden gelen soğuk hava dalgasının Trakya'dan güneye doğru hızla indiğini, bu nedenle hızlı hava değişimleri yaşandığını söyledi.

MUĞLA - Güneşi ve sıcağıyla ünlü Bodrum, aralık ayında kar şokunda! Önceki gün 20 dereceye kadar yükselen sıcak hava nedeniyle sahillerde güneşlenen Bodrumlular dün sabah 7 dereceye kadar düşen soğukla şaşırdı. Saat 10.45 sularında yağmaya başlayan doluysa bir süre sonra yerini kar yağışına bıraktı.
Turgutreis, Ortakent-Yahşi ve Konacık beldelerinde 45 dakika süren yağış nedeniyle Bodrum-Turgutreis karayolunda sürücüler zor anlar yaşadı. Üç maddi hasarlı kaza meydana geldi. Ilık havaya aldanıp açan kır çiçekleri, beyaz örtü altında kaldı.
Kar yağışına tarlada yakalanan Görece köylüsü 58 yaşındaki Melahat Açıkel "Ben bir kez çocukluğumda bu kadar yoğun kar görmüştüm, bir de şimdi. Ama bu hava değişimi çok ani oldu. Birden hava karardı, ne oldu anlayamadım" dedi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileriyse Bodrum'da 'anormal' bir durum yok. Yetkililerin verdiği bilgiye göre İtalya üzerinde Türkiye'ye gelen soğuk hava dalgası, Trakya'dan güneye doğru hızlı iniyor. Bu durum, Türkiye'nin batısında hızlı hava değişimlerine neden oluyor. Trakya'da etkili olan karın hafta başına kadar sürmesi bekleniyor. Uludağ'daysa kar kalınlığı dün 99 santimetreye ulaştı. (dha, Radikal)