Bodrum caddeleri 'rafting'e bekler!

Yarım saat yağınca

Bodrum'da yarım saatlik yağmur, ilçede hayatı felç etti. Caddeler nehirlere benzedi, otomobiller denize sürüklendi, lüks villalar dahil 300 kadar ev ve işyeri sualtında kaldı. Marmaris'te de yine yağış yüzünden üç günde ikinci su baskını yaşandı.

MUĞLA - Bodrum'da yarım saatlik yağış, azgın nehir olup önüne çıkanı sürükledi. Muğla'nın Bodrum ilçesi dün sabah şiddetli sağanakla suya gömüldü. Sel suları caddelerde bir metre kadar yükselerek 16 motosiklet ve üç otomobili sürükledi. Yaklaşık 300 ev ve işyerini su bastı. Selin önüne kattığı koltuk, masa ve sandalyeler denize kadar ulaştı. Motosikletini kurtarmak isteyen Ahmet Denizkıran suya düşerek boğulma tehlikesi geçirdi. Yıldırım düşmesi sonucu çöplükte yangın çıktı. Elektrik ve telefon direkleri devrildi. İlçede elektrik kesintileri meydana geldi. Bodrum'da lüks villalar da su altında kaldı. Bu yaz 500 bin dolara lüks villa satın alan İngiliz Peter Feartnley sabah köpeğinin havlamasıyla uyandığında her yer su içindeydi. Fearntley, Londra'daki eşini arayıp, "Maggie inanmayacaksın ama villa sular altında" dedi. Kumbahçe'de turistler otellerin ikinci katlarına çıkarak selden kurtulabildi. Birçok turist odalarından yarı çıplak halde dışarı fırladı. Otel işletmecisi Metin Aydın, belediyeyi suçlarken, "Her yağmurda sular altında kalan turistik tesislerle nasıl kış turizmi yapacaklar" dedi.
Bodrum esnafı çarşı merkezinde su basan dükkânlarını temizlemek için saatlerce uğraştı. Belediye Başkanı Mazlum Ağan, eleştirileri "Dar sokaklarda son 30 yılda altyapı yapılırken, TEDAŞ, Türk Telekom gibi kurumlar belediyeyle organize bir şekilde çalışarak boruları döşememiş. Önüne gelen sel sularının aktığı köprülerin altında altyapı yapıp köprülerin altından su geçişlerini kapatmış. Bu nedenle Bodrum sokakları sık sık azgın bir nehre dönüşüyor" diye yanıtladı.
Muğla'nın Marmaris ilçesi de dün, üç gün içinde ikinci kez sel kâbusu yaşadı.