Bodrum dolu, avro boş

Yunan adaları avroya geçişin ardından yaşanan pahalılık nedeniyle cazibesini yitirirken, Bodrum, turist akınına uğruyor.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Yunan adaları avroya geçişin ardından yaşanan pahalılık nedeniyle cazibesini yitirirken, Bodrum, turist akınına uğruyor. İstanköy (Kos), Kilimli (Kalimnos), Leros ve Patmos adalarına gelen turistlerin sayısında geçen yıla göre yüzde 30 düşüş yaşanırken, Bodrum'a gelen turist sayısında bu sezon yüzde 35 oranında artış sağlandı. Günübirlik tatil ve alışveriş için Bodrum gümrüğünden giriş yapan turist sayısı ise günde yaklaşık 3 bine ulaşmış durumda.


Büyütmek için tıklayınız

Bodrum'da üç-beş yıldızlı otellerde ekim ayında her şey dahil 20-30 avroya yer bulunurken, bu fiyat İstanköy ve diğer adalardaki aynı nitelikteki tesislerde 60-95 avro. Yunanistan'ın avroya geçmesinden sonra fiyatların Bodrum'a oranla üç-dört kat arttığını belirten İstanköy Belediye Başkanı Miltiadis Fakkos, şöyle konuştu:
"Adaya gelen turist sayısı 1 milyon 200 binden 900 bine kadar düştü. Bizim sahillerimiz de ekim sonuna dek turistlerle dolar taşardı. Şimdi ağustos sonu tesisler birer birer kapanmaya başladı. Ancak bu tehlike Türkiye için de geçerli. Siz de avroya geçtikten sonra Avrupa Turistik İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin tarifesini uygulayıp fiyatları yukarı çekmek zorunda ka-lacaksınız. Ege ve Akdeniz çanağındaki turist potansiyelini başka ülkelere kaptırmamak için acil önlemler almalı, işbirliği yapmalıyız."
'Bodrum'da fiyatlar değişmedi'
Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan ise son üç yılda Bodrum'da fiyatlarda artış yaşanmadığını belirterek şunları söyledi: "Hizmet ve tesislerin kalitesini de artırınca Avrupalı turist Yunan adalarından çok bizi tercih etmeye baş-ladı. Geçen yıllarda 900 bin konuk ağırlayan Bodrum'da bu rakamın kasım sonu itibarıyla 1 milyon 300 bine ulaşacağını sanıyorum."