Bodrum ve Çanakkale'da facia: 6 çocuk öldü

Bodrum ve Çanakkale'da facia: 6 çocuk öldü
Bodrum ve Çanakkale'da facia: 6 çocuk öldü
Çanakkale'nin Ayvacık'tan denize açılan mültecileri taşıyan lastik bot gece yarısı battı. Dört çocuğun cesedine ulaşıldı. Bodrum'da da tekne alabora oldu 2 çocuk da orada öldü. Teknede bulunan ve boğulma tehlikesi geçiren küçük Ceylan ise sağlık ekiplerinin müdahalesiyle hayata döndürüldü.

RADİKAL - 3 yaşındaki Suriyeli Aylan, Bodrum kıyılarında yüzükoyun yatan cesediyle tüm dünyayı sarsmıştı. Dün gece Bodrum’da yine facia vardı. Bu kez batan teknede bulunan iki küçük kardeş Beren ve Dlen hayatını kaybetti. Teknede bulunan ve boğulma tehlikesi geçiren küçük Ceylan ise sağlık ekiplerinin müdahalesiyle hayata döndürüldü. Ceylan’ın korku dolu bakışları her şeyi anlatmaya yetti. Bodrum’da iki küçük kardeş can verirken aynı saatlerde Çanakkale’de de gece yarısı batan botta 4 çocuk boğuldu.

TEKNE ALABORA OLDU

Bodrum’un Bitez Mahallesi sahilinden yasadışı yollarla Yunanistan’a geçmek isteyen Suriyeli kaçakların bulunduğu tekne fırtına yüzünden sahilden açıldıktan bir süre sonra alabora oldu. İhbar üzerine bölgeye gelen sahil güvenlik ekipleri deniz yüzeyindeki 15 kaçağı bota alarak kurtardı. Ekiplerin yaptığı çalışmada 2 çocuk cesedine ulaşıldı. Kurtarılan kaçaklar sahil güvenlik botuyla karaya çıkarıldı. Batan teknede ilk belirlemelere göre 20 Suriyeli kaçağın bulunduğu öğrenildi.

ÖLEN ÇOCUKLAR KARDEŞ ÇIKTI

Teknenin batması sonucu boğularak hayatını kaybeden 2 çocuğun kız kardeş oldukları belirlendi. 4 yaşındaki Beren Halil Hüseyin ve 1 yaşındaki Dlven Halil Hüseyin’in cesetleri ambulansla Bodrum Devlet Hastanesi’ne getirildi. Aynı sedyede taşınan iki kardeşi cesetleri, yakınları tarafından teşhis edildikten sonra Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

4 YAŞINDAKİ CEYLAN’IN KORKU DOLU BAKIŞLARI

Yine faciayla biten umut yolculuğunda sahilde 4 yaşında Ceylan Nesrin Solar Omar isimli bir kız çocuğu bulundu. Boğulma tehlikesi geçiren Ceylan, polis ve sağlık ekiplerinin müdahalesiyle hayata döndürüldü. Ekipler tarafından ambulansa alınan küçük Ceylan Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılırken Ceylan’ın gözlerindeki korku objektiflere yansıdı.


“HAYATA DÖNDÜREMEDİK”

Bodrum’da çocuklara suni teneffüs yaparak kurtarmaya çalışan Kenan Şahin, yaptığı açıklamada, "Bizi yoldan çevirdiler. Suni teneffüs yaptık ama uzun bir zaman olmuştu, herhalde hayata döndüremedik" dedi.

“UMUT YOLCULUĞU YİNE DRAMLA BİTTİ”

Teknesi batan ve sahile çıkan kaçakların yardımına koşan vatandaşlardan Hüseyin Sarsılmaz, "Gece yarısı sesleri çığlıkları duyduk tekne battığını anladık. Hemen ilgili makamlara telefon edip yardım istedik. Çünkü her zaman buradan kaçmaya çalışıyorlar. Hemen arkadaşlarımla sahile gidip yardım ettik. İki çocuğun öldüğünü öğrendik, umut yolculuğu yine bir dram ile bitti" diye konuştu.

AYVACIK'TA 4 ÇOCUĞUN CESEDİNE ULAŞILDI 

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi Sivrice Koyu'ndan denize açıldıkları belirlenen mültecileri taşıyan lastik bot, gece yarısı alabora oldu. Afganistan uyruklu 4 çocuğun cesedine ulaşılırken, 51 kişi ise sağ olarak Sahil Güvenlik tarafından kurtarıldı. Kurtarılanlar Babakale Limanı'na getirildi. Ayrıca gece boyunca Sahil Güvenlik ekipleri, şiddeli lodos ve yağmura rağmen denize açılan toplam 357 mülteciyi daha dalgalarla boğuşurken bulup kurtardı.

Bugün saat 01.00 sıralarında Alo 158 Sahil Güvenlik İhbar Hattı'nı arayan mülteciler, bindikleri lastik botun Ayvacık açıklarında alabora olduğunu bildirip, yardım istedi. Bunun üzerine bölgeye TCSG 28 ve SAGET 25 botları gönderildi. Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek için Sivrice Koyu'nda denize açıldıkları belirlenen Afganistan ve Suriye uyruklu 55 mülteciden 51'i sağ olarak kurtarılırken, Afganistan uyruklu 3'ü erkek 4 çocuğun ise cesedine ulaşıldı.

Kurtarılan mülteciler Sahil Güvenlik botuyla Babakale Limanı'na getirilerek sağlık ekipleri tarafından muayeneden geçirildi. Durumu ağır olan 1'i çocuk 4 kişi ise tedavileri için Edremit Devlet Hastanesi'ne gönderildi.

GECE BOYUNCA 357 MÜLTECİ

Öte yandan yağmur ve şiddetli lodosa rağmen denize açıldıkları belirlenen, aralarında kadınların da bulunduğu, çoğunluğunun Suriyeli olduğu belirlenen 357 mülteci, Sahil Güvenlik ekiplerinin gece boyunca yaptığı arama-kurtarma çalışmaları sonucu, büyük bölümü botları batmak üzereyken bulunup kurtarıldı. Kurtarılan 357 kişi Ayvacık'a getirildi. Ayvacık Geri Gönderme Merkezi'nde yer olmaması nedeniyle mülteciler, Ayvacık Belediyesi'nin alt katındaki konferans salonuna götürülüp, insani yardım yapıldı. 

Yaşar ANTER - Nilüfer DEMİR-Çağla ERDİNÇ/AYVACIK/DHA