Bodrum'a denizden içme suyu

İstanbul ve Ankara'da susuzluk endişesi büyürken, yıllardan beri su sıkıntısı çeken Bodrum'da denizden içme suyu projesi heyecan yarattı. Yalıkavak beldesindeki ilk denemeden olumlu sonuç alındı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - İstanbul ve Ankara'da susuzluk endişesi büyürken, yıllardan beri su sıkıntısı çeken Bodrum'da denizden içme suyu projesi heyecan yarattı. Yalıkavak beldesindeki ilk denemeden olumlu sonuç alındı.
Yalıkavak Belediyesi'nin girişimiyle, merkezi Amerika'daki E-Tech USA ve Türk şirketi Hidroteknik Su Arıtma A.Ş. tarafından Yalıkavak sahiline 'Deniz suyundan içme suyu elde etme ünitesi' kuruldu. Proje hayata geçirildiğinde, Bodrum Yarımadası'nda mesken ve işletmelere metreküpü 1.1-1.5 YTL arasında fiyatla verilen suyun, 60 Ykr'a mal edileceği belirtildi!
Hidroteknik Su Arıtma A.Ş. temsilcisi çevre mühendisi Gürkan Göçmen'in verdiği bilgiye göre yap işlet devret modeliyle, 2 milyon YTL'ye kurulacak sistemle beldede 10 bin kişiye günde 2 bin metreküplük su verilebilir.
Göçmen, "Dünyadaki en son teknolojiyi denedik ve başarılı olduk. Tesisi bir yılda kurup işler hale getirebiliriz" dedi. Yalıkavak'ın CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Saruhan da yarımada da 30 yıldır su sıkıntısı çekildiğini belirterek şöyle konuştu: "Yazları nüfusu 1 milyonu aşan Bodrum'da artık soruna neşter vurulmalı. İçme suyu üretiminde hem yüzde 50 ucuz hem de sürekli olarak sorunu çözecek her türlü projeyi destekliyoruz. Görüşmelere başlıyoruz.")