Bodrum'a gidenler 24 saat gözlenecek

Her yıl 5 milyon turist ağırlayan Bodrum, 24 saat boyunca kameralarla gözetlenecek. Kapkaç, hanutçuluk ve diğer olumsuzlukla mücadele amacıyla hazırlandığı savunulan sistem, üç yıl sonunda hizmete giriyor.

MUĞLA - Her yıl 5 milyon turist ağırlayan Bodrum, 24 saat boyunca kameralarla gözetlenecek. Kapkaç, hanutçuluk ve diğer olumsuzlukla mücadele amacıyla hazırlandığı savunulan sistem, üç yıl sonunda hizmete giriyor.
İzleme kent girişindeki Torba Kavşağı'nda başlanacak. Muğla Valiliği, Bodrum Belediyesi, Bodrum Tanıtma Vakfı (BOYTAV), Bodrum Çarşı Esnafı Derneği (BOÇED), Bodrum Ticaret Odası ve 12 sivil toplum örgütünün desteğiyle kente 135 önemli noktaya MOBESE sistemi kurulacak.
Bodrum Kalesi önü, İskele Meydanı, Kumbahçe, Gümbet Plajı, marina, pazaryeri, otogar, Barlar Sokağı, Antik Tiyatro, 24 saat boyunca gözaltında tutulacak yerlerin arasında yer alıyor.
1 milyon dolarlık sistem
1 milyon dolarlık gözetleme sistemi sayesinde inşaat yasağı, çevre ve deniz kirliliği, ören yeri güvenliği, gürültü kirliliği, kaçak rehberler ve tehlikeli biçimde su sporu yapanların da denetim altına alınabileceği savunuluyor.
Plajlar da izlemede olacak. Yaz aylarının en yoğun bölgelerinden Bitez, Ortakent-Yahşi, Göltürkbükü, Turgutreis Günbatımı, Yalıkavak Küdür plajlarına da, 500 bin dolara mal olacak kameralı sistem yerleştirilecek.
Bodrum Emniyet Müdürü Yılmaz Özden sistem Bodrum girişindeki taşıt tanıma sistemiyle birleşince suçluları anında saptayabileceklerini söyledi.
Sırada internet var
BOÇED Başkanı Duran Öztürk sistemin tanıtım amacıyla da kullanılabileceği görüşünde: "Asayiş amaçlı kurulacak sistemi geliştirip, internette 24 saat yayın yaparak, hem kentimizi tanıtırız hem bu internet sayfasına alacağımız ilan ve reklamlarla üç yıl gibi kısa sürede sistem parasını çıkarırız. Kazanmaya devam edeceğimiz paraları Bodrum'un tanıtımında kullanabiliriz. Turist kendini emniyette hissederken, tatil yapacağı kenti gelmeden tanır, otelini görerek seçer."