Bodrum'a, nurtopu gibi iskele

Bodrum'un 30 yıllık rüyası, gemi yanaşma iskelesinin temeli, Mantar Burnu'nda dün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı bir törenle atıldı.

MUĞLA - Bodrum'un 30 yıllık rüyası, gemi yanaşma iskelesinin temeli, Mantar Burnu'nda dün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı bir törenle atıldı. Yolcu iskelesi sayesinde yılda en az 100 bin kişinin Bodrum'a geleceğini belirten Yıldırım, inşaatı yapacak firmanın temsilcisiyle süre konusunda pazarlık yaptı. Pazarlık sonucu 16 aylık süre, dokuz aya indirildi.
Yıldırım, "Yıllarca Bodrum'u gazete ve TV'lerden duyar, görürdük, anlatılanlarla yetinirdik. Burası gerçekten muhteşem bir yermiş. İskelenin yıllarca ihmal edilmesinin ne kadar yanlış olduğunu daha iyi anladım. İskelenin turizm sezonuna yetişmesi için söz aldık, dokuz ay sonra nurtopu gibi bir iskeleniz olacak. İskele 12 yılda size 50 milyon dolara yakın döviz bırakacak" dedi.
60 dönüm araziye kurulacak
Toplam 9 milyon 660 bin dolar harcanarak yapılacak ve 12 yıl işletildikten sonra bakanlığa devredilecek iskeleye, yılda en az 50 kruvaziyer yolcu gemisi yanaşacak. Her gemide 1500-2 bin arasında yolcu olacak.
Tesisler Bodrum'un Kumbahçe Mahallesi'ndeki Mantar Burnu'nda 60 dönüm arazi üzerine kurulacak. İki tane 200 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde yanaşma iskelesi, 120 metrelik küçük tekne rıhtımı, karada banka, gümrük alanı, restoran, kafeterya, yolcu bekleme salonları, turizm danışma müdürlüğü, gemi ve seyahat acenteleri büroları, butik, sağlık binası ve sosyal tesisler bulunacak. İskeleye aynı anda 20 bin grostonun üzerinde beş gemi rahatlıkla yanaşabilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7555497555490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.