Bodrum'a yeni simge: Dev iskele

Bodrum'da yaklaşık 40 yıldan bu yana gündemde olan yolcu iskelesi için geri sayım başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, inşaat için gereken kararnameyi imzaladı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'da yaklaşık 40 yıldan bu yana gündemde olan yolcu iskelesi için geri sayım başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, inşaat için gereken kararnameyi imzaladı.
İskelenin Bodrum'da havalimanından sonra en büyük gelir kapısı olacağı belirtilen 'Bodrum Yolcu İskelesi ve Sosyal Tesisleri'nin ihalesi
Ulaştırma Bakanlığı tarafından 22 Eylül 2003 tarihinde yapılmıştı. İhaleyi Çağdaş İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, ERS İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve SETUR'un oluşturduğu üçlü ortaklık kazandı.
Başbakan Erdoğan'ın imzasından geçen iskele, Kumbahçe beldesindeki Mantar Burnu'nda 14 bin metrekarelik kıyı şeridine dolgu yapılarak yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek. İskele 2005 sezonuna yetiştirilecek.
Mağazalar, otoparklar...
17 metre genişliğinde 200 metre uzunluğundaki iskeleye 20 bin grostonluk, 2 bin yolcu taşıyabilen dev gemiler yanaşabilecek. Proje çerçevesinde ayrıca özel yat ve günlük tur teknelerinin yanaşabileceği nitelikte (120 metre), arabalı vapur ve feribotların kullanacağı (65 metre) ile gezi teknelerinin yanaşabileceği (110 metre) üç iskele daha yapılacak. İskelede gümrük sahası, yolcu salonu, kafeterya, restoran, mağazalar, banka, akaryakıt istasyonu, acentalar, otobüs ve otomobiller için iki ayrı otopark ve sağlık merkezi bulunacak.