Bodrum'da 1.5 milyon tatilci

Bodrum'da 1.5 milyon tatilci
Bodrum'da 1.5 milyon tatilci

Bodrum dan havayoluyla dönüşler için uçak şirketleri onlarca ek sefer düzenledi.

Bayram tatili dün sona ererken İstanbul'a geliş yolları adım adım ilerledi. En yoğun dönüş ise 1.5 milyon kişiyi ağırlayan Bodrum'dan yaşandı.

Şeker Bayramı tatili, dün havadan, karadan ve denizden yoğun bir dönüş trafiğiyle sona ererken Bodrum bayram süresince ağırladığı yaklaşık 1.5 milyon tatilci ve turist sayısıyla rekor kırdı.
Bodrum’daki tüm tesisler dolarken, 30’a yakın alışveriş merkezlinin yiyecek rafları boşaldı. Eğlence mekânlarında adım atacak yer kalmadı. Sahiller doldu taştı. Türk Hava Yolları (THY) Bodrum’a 28 ek uçak seferi düzenledi. Yine THY ilk kez Bodrum’a bir Boeing 777 ve Boeing 330 tipi 3 dev yolcu uçağı kaldırdı. Pegasus Havayolları 7 ek uçak seferi koyarken, Bodrum’dan Ankara , Adana, Bursa, İstanbul , Konya, Samsun ve Van’a 130 ek otobüs seferi düzenlendi.
Trafikte dünkü bazı manzaralar şöyleydi:
TOPÇULAR: İzmir ve Bursa yönünden gelen ve İzmit Körfezi’ni dolaşmak istemeyen araç sürücülerinin tercih ettiği, Gebze Eskihisar’a sefer yapılan Yalova Topçular feribot iskelesinde yoğunluk son iki gündür hiç azalmadı.
İDO yetkilileri, Gebze Eskihisar’a giden feribotların bekleme yapmaksızın boş olarak döndüğünü ve bu hatta 17 feribotun aralıksız çalıştığını söyledi.
TEM KOCAELİ: TEM’de cumartesi günü başlayan yoğunluk da dün sabah saatlerine kadar devam etti. İstanbul yönünde bazı bölgelerde trafik neredeyse adım adım ilerledi. Buna karşılık aynı yolun İstanbul’dan İzmit’e geliş istikametinde ise araç sayısı yok denecek kadar azdı.
İki yıl önce Kocaeli Valiliği’nin önerisiyle bayram dönüşü trafiği rahatlatmak için TEM’in her iki yönü de İstanbul yönüne açılırken, İstanbul’dan gelen araçlar da Gebze’den itibaren D-100 karayoluna yönlendirilmişti. Ancak bir kez uygulanan bu yöntemden daha sonra vazgeçilmişti.
ÇANAKKALE: Tatillerini Ege sahilleri ve Bozcaada’da geçirenler dün saat 05.00’ten itibaren Çanakkale feribot iskelesinde uzun kuyruklar oluşturdu.
Çanakkale’de, kısa sürede Demircioğlu Caddesi üzerinde çift sıra halinde bir kilometrelik kuyruk oluşunca, polisler şehir içinde bazı caddeleri trafiğe kapatmak zorunda kaldı. Şehir girişinde görev alan trafik ekipleri de İzmir yönünden gelerek boğazı geçmek isteyen sürücüleri bir başka geçiş noktası olan Lapseki-Gelibolu hattına yönlendirdi.
BANDIRMA: Bandırma feribot iskelesinde uzun kuyruklar oluştu. Biletlerin günler önceden satılması nedeniyle İDO, Bandırma-Yenikapı arasına ek deniz otobüsü seferleri koydu. (MUĞLA/KOCAELİ /DHA)

Acı bayram: 62 ölü, 251 yaralı...


Şeker Bayramı’nda 4.5 günlük tatilin bilançosu yine ağır oldu. Kazalarda 62 kişi öldü, 251 kişi de yaralandı.
7 Ağustos Çarşamba günü Konya, Balıkesir, Kastamonu, Sakarya, Muğla, Adana, Kastamonu, Gaziantep, Muğla ve Antalya’da 9, bayramın birinci günü Tekirdağ, Kırıkkale, Eskişehir, Bilecik, Yozgat, Ordu’da 13 kişi öldü. Bayramın ikinci gününde İzmir, Antalya, Çorum, Bursa, Kırıkkale, Tekirdağ, Gaziantep, Çanakkale, Bilecik, Yozgat, Hakkâri, Kahramanmaraş, Uşak’taki kazalar 16 can aldı. Cumartesi günü Adıyaman, Amasya, Bursa, Denizli, Muğla, Bolu, Samsun, Sakarya, Tekirdağ, Konya, Batman’da 18 kişi hayatını kaybetti. Pazar günü saat 17.00’ye kadar meydana gelen kazalarda ise 6 kişi öldü. {İSTANBUL/ DHA}