Bodrum'da alev kapanı

Bodrum Torba kavşağındaki kızılağaç ormanlarında dün saat 11.00'de yangın çıktı. Yangın saatte 80 kilometre hızla esen rüzgârla hızla yayıldı. Söndürme çalışmalarına üç uçak, dokuz helikopter, sayısız araç ve yaklaşık 1500 kişi katıldı. Üç köyün yolu ulaşıma kapandı, bir köy, bir otel boşaltıldı. Dumandan zehirlenen 20 kişi tedavi altında.

Bodrum'un merkezinden de görülen yangın için ilçede kriz merkezi oluşturuldu. Yangında asırlık kızılağaçlar kül oldu. Yetkililer sabotaj ihtimalinden kuşkulanıyor.
Bir itfaiye aracı, bir otomobil, bir kamyonet ve altı ev yandı. Yangın, 500 hektarı (1000 futbol sahası) ormanlık olmak üzere toplam 1000 hektarlık alanda etkili oldu. Bodrum merkezinin 2 kilometre kadar yakınına ulaşan yangın akşam kısmen kontrol altına alındı.

MUĞLA - Bodrum'un Torba Kavşağı'ndaki kızılçam ormanlarında, dün saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Yol kenarından başlayan yangın, şiddetli rüzgârın etkisiyle yayılırken üç köyün ulaşımı kesildi. Dördü yangının ortasında kalan Bodrum itfaiye ekiplerinden 20 kişi hastanelik oldu. Bir itfaiye aracı tamamen yandı. Bir kamyonet ve Kızılağaç'taki üç ev dışında üç çiftlik evi de kül oldu. Yanan evlerden tüp patlaması sesleri geldi. 500 hektarı (1000 futbol sahası) ormanlık toplam 1000 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi.
İçmeler mevkiiyle Tavşan Burnu'na doğru ilerleyen alevlere dört söndürme uçağı, dokuz helikopter, 30 arazöz, 16 iş makinesi, dört greyder, 50 su kamyonu, 30 traktör, 200 orman işçisi, tatil köyleri ve otellerin personeli toplam 1500 kişi müdahale etti. Ama Belediye Başkanı Mazlum Ağan ile Emniyet Müdürü Yılmaz Özden'in koordine ettiği çalışmalar alevleri durdurmaya yetmedi. Kumbahçe Mahallesi sırtlarından kent merkezine kadar sokulan alevler nedeniyle helikopterler Bodrum Kalesi'nin önünden su almaya başladı.
Tersanede de alarm verildi
İçmeler mevkiinde 600 yatın bulunduğu tersanelerde alarm verilirken çevre il ve ilçelerden yardım istendi. Bodrum'da elektrikler kesildi. İlk tespitlere göre yangının 500'ü ormanlık, 500'ü ise çalılık olmak üzere toplam 1000 hektarlık alanda etkili olduğu saptandı. Orman Müdürü İbrahim Aydın, "Rüzgâr çok şiddetli. Hızı bazen 80 kilometreye ulaşıyor. Nem de düşük. Yüzde 8" dedi.
Jandarma Gökova'nın üzerinin kara bulutlarla kaplanmasına neden olan yangında sabotaj ihtimali üzerinde duruyor. Ancak alevlerin yol kenarından başlaması, söndürülmeden atılmış sigara izmariti ihtimalini de gündeme getirdi. Görevli-gönüllü 1500'ü aşkın kişinin müdahale ettiği
alevlerde bir itfaiye aracı, bir otomobil, bir kamyonet, altı ev ve çok sayıda kümes hayvanı yandı.
Kısmen kontrol altına alındı
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, dün akşam saat 21.30'da yaptığı bir açıklamayla, sabah saatlerinde Bodrum Torba kavşağında başlayan ve 11 saattir devam eden orman yangınının kısmen kontrol altına alındığını belirtti.
Söndürme ve soğutma çalışmalarının sabaha kadar süreceğini belirten Kahveci, "Yangında, ilk belirlemelere göre yaklaşık 400 hektarlık ormanlık arazi zarar gördü, bunun 50 hektarı kızılçam ormanı, 350 hektarı ise bozuk orman alan, Bölgedeki şiddetli rüzgâr nedeniyle büyüyen yangına, Muğla, Aydın ve Denizli illerinden takviye ekipler de gönderdik. Yarın (bugün) sabahın erken saatlerinden itibaren yapacağımız keşif uçuşunun ardından gerekirse, söndürme uçakları ve helikopterleri bölgeye sevk edeceğiz" dedi.Kempinski Hotel tahliye edildi
Dün sabah saatlerinde başlayan yangın, 10 saat sonra Yalı beldesindeki Gökova sahillerine ulaştı. Yalı beldesindeki beş yıldızlı Kempinski Barbaros Bay Hotel'de bulunan 300 yabancı turist ile 200 personel, alevlerin yaklaşması nedeniyle güvenlik amaçlı olarak tahliye edildi. Otelde kalan turistlerin başka otellere yerleştirildiği belirtildi. Tesisin su sporlarının yapıldığı binası ve bazı araçların da yangından zarar gördüğü belirtildi. Hotel Kempinski'nin Alman Genel Müdürü Michael Furgenfrey yaptığı açıklamada, "Otelimize yaklaşan alevler, tehlike arz ettiği için tahliye kararı aldıklarını söylediler. Su sporları tesisi dışında herhangi bir zararımız yok" dedi.
(dha, aa)