Bodrum'da 'cami yanında 8 Mart eylemi olmaz' tartışması

Bodrum'da 'cami yanında 8 Mart eylemi olmaz' tartışması
Bodrum'da 'cami yanında 8 Mart eylemi olmaz' tartışması
Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Bodrum'da Barış Meydanı'nda eylem yapmak isteyen kadınlarla Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii İmamı Harun Ateş arasında tartışma yaşandı.

BODRUM - Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki Barış Meydanı'nda eylem yapmak isteyen kadınlara yakındaki Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii İmamı Harun Ateş, tepki gösterdi. İmam Ateş'in, "Cemaat burada cuma namazı kılacak. Davullarla, zurnalarla eylem yapamazsınız. Cemaatin dikkati dağılır. Bu dinen de caiz değil. Kaymakam da Başbakan da izin verse bu durum doğru değil" dedi. Bunun üzerine yaşanan 15 dakikalık gerginliğin ardından 100 kişilik grup, eylemine Belediye Meydanı'nda devam etti.
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği tarafından, 'Kadınlara Özgürlük-Kadınlar Meydanlarda' adı altında yürüyüş ve miting düzenlendi. Tepecik Camisi önünde toplanan yaklaşık 100 kadın, 'Şiddete hayır' mesajlı döviz ve pankartlar taşıyıp, davul ve trampet çalarak yürüyüşe geçti. Yol boyunca 'Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor', 'Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa' sloganları attı. 30'u kadın, 70 polisin güvenlik önlemi altında yürüyen kadınlara, bazı otellerdeki yabancı turistler de pencerelerden alkışlarla destek verdi. Yaklaşık, 1 kilometrelik yürüyüşün ardından Barış Meydanı'na gelen kadınlar, basın açıklaması yapmak istedi. 

İMAM TEPKİ GÖSTERDİ 
Ancak bu sırada aynı meydanda bulunan Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii İmamı Harun Ateş, kadınların yanına gelerek tepki gösterdi. Cemaatin cuma namazı için camiye gelmeye başladığına dikkat çeken imam Ateş, "Davullarla, zurnalarla eylem yapamazsınız. Cemaatin dikkati dağılır. Bu dinen de caiz değil. Kaymakam da Başbakan da izin verse bu durum doğru değil. Size, 'Eyleminizi iptal edin' demiyorum. Ancak, bu eyleminizi başka bir yerde sürdürmelisiniz. Burada kilise olsa da, havra olsa da Müslümanlar olarak saygı duymak zorundayız. Kaymakamlık herhalde cuma namazı saatini dikkate almamış veya düşünmemiş olabilir ama saygı duymak zorundayız. Sizin eyleminiz devam ederken nasıl cuma namazı kılacağız, cumayı kılmayalım mı? Bugünkü hutbemin konusu da 'İslam'da kadın' ancak bu gürültüde ibadet olmaz. Ben uyarımı yaptım, vebali üzerinize. Cemaat fazla ve biz içerideki sesi dışarıya vermek zorundayız. O zaman da sizin seslerle karışacak. Cami yanında müzikli eylem olmaz. İbadetimizi engellemeyin" dedi.
Bunun üzerine Ateş ile Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ve yürüyüşe katılan kadınlar arasında gerginlik yaşandı. Yaklaşık 15 dakika süren tartışmanın ardından grup, eylemine Belediye Meydanı'nda devam etti.

'BUGÜN DE AYRIMCILIK YAŞADIK' 
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, kimsenin ibadetini engelemek gibi bir maksatları olmadığını vurgulayarak, "Burayı bize Kaymakamlık gösterdi. Buna rağmen diğer meydana göndermek istiyorlar. O meydanda da Adliye Camisi var. Burada göbek atmayacağız, oyun oynamayacağız. Eğlence yapmıyor, bir şey teşhir de etmiyoruz. Yılın 365 günü onlara camilerini, meydanları bıraktık ama bizim eylem yapacağımız bir gün onları rahatsız etti. Bir günlüğüne bize camileri, meydanları açabilir, sabırlı olabilirlerdi. Bugün gördük ki bir kez daha erkek ayrımcılığı ile karşı karşıya kaldık. Kimsenin dinine ve ibadetine karşı saygısızlık yapmak gibi düşüncemiz yok, bu nedenle eylem yerimizi değiştirdik" diye konuştu.
Belediye Meydanı'nda devam eden etkinlik, kadınlara karanfil dağıtılmasıyla sona erdi. (Yaşar ANTER/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112436311243635

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  imam - snout

  haklı. saygılı olmakta fayda var. bunu ateist birisi olarak söylüyorum. hatta birçok feminist kadından feminizmi daha iyi anladığını ve bir erkek olarak uyguladığını düşünen biri olarak. adam cuma namazı var diyor, onların kutsalı da budur. kutsallık size göre olmayabilir, ama bu kutsalı dikkate alamayacaksınız, üzerinden geçeceksiniz demek değil. bu söylediğim "inanmıyorsan da saygı duy" klişesi de değil. empati zor iş değil. deneyin.

  Her haber bir tecrübedir aslında - yubulut

  Herhangi bir Ülkeyi yönetenlerden daha ziyade yönetilenlerin kalitesi çok önemlidir. Bu sene kadınlar gününün cuma'ya denk gelmesi nedeniyle olmalı Ankara Cuma hutbelerinde günün önemi anlatıldı. Oysa, halen bazı din adamları kadını şeytan gibi görüyor. Hangi birisiyle mücadele edeceksiniz. - Diyanet işeri Başkanlığına karşı çıkanlara bir örnektir bu durum. Diyanet olmazsa meydan serserilere, meczuplara terk edilmiş olur. http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/dunya-kadinlar-gununde-efsaneler-ve-gercekler-16212

  8 MART DUNYA EMEKCI KADINLAR GUNU... - zerya XWQ

  8 Mart dunya emekçi kadinlar gunu...(altin gunu degil yani)..!!!

  özgürlük ... - lostmountain

  şimdi özgürlüğün nerede olup olamayacağını anladınız mı ? ...muazzam bir karşılaşma olmuş, bana sorarsanız günün haberidir !.

  Keske karissaydi o sesler, keske - Barisa sevdali

  Öncellikle yine kadinlarimizin gösterdigi toleransi alkislamak gerekir öncelikle. Cok olgun ve fedakar davranip eylem yerlerini degistirmisler ama Figan hanimin da ifade ettigi gibi, en azindan sadece bugün onlar da toleransli davranabilseydi. Mesela cuma namazinin ardindan kadina yönelik her türlü siddeti ve sömürüyü kinayici bir vaaz da bulunsaydi o imam, ardindan da Cami'deki sesler meydanda kadinlarimizin yükselen sesleriyle ve sloganlariyla bulusup birbirine karisaydi, bir güc olusturabilseydi ne kadar degerli ve essiz bir zenginlik olurdu diye düsündüm. Iste bunu vb. basarabildigimiz gün kavusmus olacagiz o hep özlemini cektigimiz esitlige, özgürlüge ve adalete. O yarinlarin özlemiyle..