Bodrum'da da dert aynı

Bodrum'da, 25 çiftliğin bulunduğu Salih Adası'nın karşısındaki Torba ve Güvercinlik koylarındaki işletmeciler, denizin bulanıklaştığını ve yosunlaşmanın arttığını öne sürüyor. Çiftlik sahipleri ise iddiaları reddediyor: "Temiz olmayan suda balık da yetişmez."
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

MUĞLA - Balık çiftlikleri, Bodrum Yarımadası'nda turizmcilerle çiftlik sahiplerini karşı karşıya getirdi. 15 yıl önce kurulan ve 2001 yılında Güllük Körfezi'ndeki (Mandalya Körfezi) Salih Adası'na taşınan çiftlikler, adanın turizm bölgesi ilan edilmesi halinde açık denize taşınacak. Özellikle adanın karşısındaki Torba Koyu ve Güvercinlik'teki otel sahipleriyle yöneticileri, çiftliklerin yarattığı kirlilikten yakınırken, çiftlik sahipleri de temiz olmayan sularda balık yetişmeyeceğini iddia ediyor. Çiftlik sahipleri, denizi kirletmediklerini ileri sürerken, turizmciler, koylarda bulanıklığın başladığını ve yosunlaşmanın arttığını savunuyor.
Yılda 41 bin ton üretim
Muğla'da toplam 120 balık çiftliği işletmesi bulunuyor. Bunlar yılda 40 bin 895 ton üretim yapıyor. Balık çiftliklerinin 24'ü Salih Adası'nda ve yıllık üretimleri 14 bin 493 ton. Çiftliklerin 43'ü ise Bodrum Yarımadası'nda ve yıllık üretimleri 23 bin 275 ton. Şimdi de balık çiftliklerinin Salih Adası'nın kuzeyine, açık denize taşınması planlanıyor.
Balık çiftliklerinin bulundukları yer itibarıyla turizmi baltaladığını belirten Bodrum'daki turizmciler, çiftliklerin açık denize taşınmasını öneriyor. Bodrumlu turizmcilerin balık çiftlikleri hakkındaki değerlendirmeleri şöyle:
'Denizde yetişen tavuk'
Sedat Alpaslan (Clup Marverde' nin sahibi-Güvercinlik): Turizmci
olarak balık çiftliklerine karşı değilim. Çünkü bunlar, ülkeye döviz kazandıran ekonomik bir faaliyet. Turistlerin bizden talep ettiği balık ihtiyacını karşılamak için çiftlikler ciddi bir potansiyel.
Ancak, şu andaki ortamda turizmle balık üretim çiftliklerinin fiziki olarak aynı alan içinde olması mümkün değil. Denizi kirletme konusunda biyolojik ve görüntü kirliliği yönünden turizm üzerinde antipati yarattığı bir gerçek. Devlet, turizme zarar vermeden, balık çiftliklerinin açık denizlere taşınmasını sağlamalı. Bu iş için de gerekiyorsa o işletmeleri teşviklerle desteklemeli.
Ancak, benim için balık çiftliklerinde üretilen balık, deniz suyunda yetiştirilmiş tavuktur. Ailem ve yakınlarım için doğal koşullarda beslenen balıkları tercih ediyorum. Çünkü, 15 yıllık balık çiftlikleri üzerindeki kişisel izlenimim, kafes içinde, dışarıda hazırlanan yemleri yiyen ve aynı kafes içindeki balıkların dışkısıyla beslenip, sık sık antibiyotik iğneleriyle korunan bir besinin faydalı olacağına hiçbir zaman inanmadım.
'Denizdeki ekosistem ölüyor'
Emir Bağ (Mil-Ta Tatil Köyü Genel Müdürü-Torba): Torba Koyu, balık çiftliklerinin yoğun olarak bulunduğu Salih Adası'nın tam karşısında. Geçen yıldan bu yana kıyıda balık yemi torbaları, balık ölüleri ve ufak damızlık balıklara rastlamaya başladık. Torba, kapalı bir koy. Genelde kuzey rüzgârları esiyor. Rüzgâr her şeyi buraya taşıyor.
Çiftliklerde kullanılan yemlerin yüzde 20'si balıklar yemeden denizin dibine iniyor. Çiftliklerde, balıklara verilen yemlerdeki kimyasallar ve antibiyotik deniz dibine indikten birkaç saat sonra toksik atığa dönüşüyor. Bu, denizdeki ekosistemi öldürüyor. Her yıl denizimizin rengi değişiyor. Yosunlaşma artıyor ve denizanası çoğalıyor. Plajımız mavi bayraklı, ama tesisimizde kalan misafirlerimize bu durumu anlatamıyoruz.
ABD'de, çiftliklerden üç-beş balık kaçtığında bile alarm verilir. Çünkü bu balıklardan yayılabilecek herhangi bir hastalık, deniz ortamındaki diğer canlıların neslini tehlikeye sokuyor. Geçenlerde ABD Temsilciler Meclisi'nde çiftliklerin kıyıdan 200 mil açığa alınması tartışıldı. Çünkü bunların çevreye verdiği zarar anlaşıldı. Zaten balık çiftliği sektörü de artık bu işi gelişmiş ülkelerde değil, kural, kaide ve kontrolün olmadığı 3. Dünya ülkelerinde yapıyor.
Bizim Salih Adası'nda yatırım niyetimiz yok. Ayrıca biz, balık çiftliklerine karşı olamayız. Tek istediğimiz, balık çiftlikleriyle temiz turizm tesislerimizin dip dibe olmaması. Tüm çabamız doğa ve çevreyi korumak için. Yoksa Güvercinlik'te yıllardır yaşanan sıkıntıları biz de burada yaşarız. Güvercinlik kapalı bir koy ve koy çıkışındaki çiftlikler denizi mahvetti. Balık çiftliklerinden yayılan tehlike, artık Güvercinlik sınırlarını aştı, Torba da dahil, diğer koyları da tehdit etmeye başladı.
'Kirlilik haritası çıkarılmalı'
Gülcihan Erol (Kapatılan Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Su Kirliliği ve Oşinografi Şube Şefi): Bu, bir kıyısal alanın yönetimi sorunu. 'Kim kirletiyor'un ötesinde turizm sektörüyle balık çiftliklerinin yer kavgası söz konusu. Güçlü olan kazanıyor. Ülkemizde turizm öncelikli sektör.
Olaylara küçük koylar yerine Mandalya Körfezi boyutunda bakılmalı. Türkiye denizlerinin kirlilik haritası çıkarılmalı. Bu yapılmadan neyin daha çok kirlettiğini söyleyemeyiz. Aslında evsel atıklar doğayı daha çok kirletiyor.
Söz savunmanın: Biz kirletmiyoruz
İhsan Bozan (Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhracat - İthalat ve Tic AŞ Genel Müdürü): Türkiye'de çipura ve levrek üretimi yıllık 45 bin ton. Bunun yüzde 50-55'i de Salih Adası'nda üretiliyor.
30 metre çapında dairesel polietilen off-shore balıkçılığına uygun büyük havuzlar kullanıyoruz ve Salih Adası'nın kuzeyinde 45 metre derinlikteki denizde çalışıyoruz. Çünkü rüzgârlara ve akıntıya açık bir bölge. Ancak, şu bir gerçek ki, daha verimli ve sağlıklı tesisler yapmamız gerekiyor.
1997'de 14 bakanlığın temsilcileri bölgede inceleme yaparak potansiyel su ürünleri üretim alanlarını belirledi. 2000'de de çevre düzeni imar planları revize edilerek, potansiyel alanlara bütün işletmelerin taşınma kararı alındı. Bu alanlar da Salih Adası, Güllük Körfezi'nin diğer tarafındaki Kıyıkışlacık ve Kazıklı bölgeleri.
'Ada üzerinde turistik planlar var'
Denizi, balıklar ve balık çiftlikleri değil insanlar kirletiyor. Çünkü denizi, çöp, foseptik ve gemilerin sintine suları daha fazla kirletiyor. Biz 1 kg. balık elde etmek için 1.8 kg. yem kullanıyoruz. Bu yemlerin 0.4-0.5 kilogramı yenmeden deniz dibine gidiyor. Ayrıca çiftliklerin etrafı, kefal, sarpa, kupez ve isparoz olmak üzere balıkların dışkılarıyla beslenen balıklarla dolu. Balık yemini de biz üretiyoruz. Yüzde 45'i balık unu, yüzde 15'i balıkyağı, yüzde 20'si soya küspesi ve yüzde 15'i buğdayla bonkosit, yüzde 5'i de mısır özünden meydana geliyor. Yemlerin binde 5'i de vitamin karması. Artan yemler suda birkaç saat içinde çözünür.
Salih Adası'nın çevresindeki hiçbir rüzgâr ve akıntı çöpleri Torba'ya götüremez. Çöpümüzü İzmit'teki İZAYDAŞ'a yolluyoruz. Foseptiğimizi de tanklarda topluyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2004'te adayı turizme elverişli bölge ilan etmek için Bakanlar Kurulu'na teklif götürdü. Ada 2. derece doğal ve arkeolojik sit. Ada üzerinde turistik planlar söz konusu.


    http://www.radikal.com.tr/7547657547650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.