Bodrum'da deniz seviyesi yükseldi

Bodrum'da deniz seviyesi yükseldi
Bodrum'da deniz seviyesi yükseldi

Bodrum?da son yağışların ardından deniz seviyesi 80 santimetre yükseldi. Sular altında kalan iskelelerin üzerinde yürüyenler, denizin üzerinde yürüyormuş gibi göründü. Kente metrekareye dört saatte 20 kilo yağış düştü. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA

Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum’da son günlerde görülen aşırı sağanak yağışlar ve şiddetli lodos deniz seviyesini yükseltti.  Torba Koyu’nda deniz seviyesinin yaklaşık 80 santimetre yükselmesi nedeniyle, iskeleler sular altında kaldı. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kocataş, “Yaklaşık iki gündür bölgede esen şiddetli lodos ve aşırı sağanak  bu tür deniz seviyesi artışlarına neden olur. Bu çok sık rastlanan ve periyodik bir durumdur. Lodos ve sağanağın yanı sıra bölgenin yer biçimi de deniz suyunun yükselmesinde etken olabilir. Endişe edecek bir durum yok” dedi.
Sağanaklar önümüzdeki günlerde  önce batı bölgelerini ardından yurdun kuzeyini etkisi altına alacak. Sıcaklıklar doğuda mevsim normallerinin altında olacak. Çarşambadan sonra yağış tüm yurtta etkisini iyice kaybedecek.