Bodrum'da gece tarifesi kaldırıldı

Turist taşımacılığında kalitenin artırılması kapsamında Bodrum'da taksiciler gece tarifesi uygulaması kaldırıldı

ZEYNEP TURAN

MUĞLA- Bodrum İlçesi’nde turizm taşımacılığı sektöründeki olumsuzlukları gidermek, şikayetleri en aza indirmek ve kaliteyi artırmak amacıyla düzenlenen toplantıda, geleceğe yönelik önemli kararlar alındı. Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Şoförler Odası ve TURSAB yetkilileri bir araya gelerek yaptıkları çalışmaların sonucunda beldede uzun zamandır var olan turizm taşımacılığındaki insan güvenliği, korsan taksicilik ve toplu taşıma ücretleri konularında yeni uygulamalar ve denetimler yapılacağı müjdesini verdi. Buna göre Bodrum'da taksilerde gece tarifesi uygulaması da kaldırıldı.

Bodrum’da toplu taşıma ve taksi hizmetlerinin kalitesini artırarak, fiyat ve ücret tarifelerinin tüketici açısından da uygun hale getirilmesini sağlamak ve farklı fiyat uygulamalarının önüne geçerek başıbozukluğa son vermek için Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Şoförler Odası ve TURSAB yetkilileri mevcut yasalar ışığında uygulama kararları aldı ve protokol imzaladı.

TURSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, turizm taşımacılığında ortak sorunların, çözüm yollarının irdelenmesi, değerlendirilmesi ve ortak aklın oluşturulması için 3 kurum olarak bir araya geldiklerini söyledi.


KORSAN TAŞIMACILIĞA DUR DENİLECEK
Beldede yaşanan sıkıntıları değerlendiren ve vatandaşların yanısıra sektör çalışanlarının taleplerini de göze alarak alınan kararlarda, düzenli denetimler yapıldığı takdirde turizm ve beldeyi olumsuz etkileyen bu sorunların çözülebileceği ifade edildi. Yasadışı araç kiralama işinin de çok yoğun olarak yapıldığı, haksız rekabete, vergi kaçağına ve başıbozukluğa neden olan bu uygulamanın önüne geçilmesi için sonuna kadar çalışılması gerektiği belirtildi. Özellikle yaz aylarında ilçeye gelen ve turizm taşımacılığında korsan olarak faaliyet gösterenlerin oranının da yüzde 30'lara ulaştığı belirtildi.


GECE TARİFESİNE SON
Bodrum Şoförler Odası Başkanı Mehmet Güner, sektörde başıbozukluğa son vermek, korsan taşımacılığı, kayıt dışılığı ve haksız rekabeti önlemek için gerekli adımları görüştüklerini kayderek şöyle konuştu:
“Bugün burada bulunan üç kurum bunlara dur demek için çalışıyor. Bazı üyelerimiz memnun kalmasa bile ‘evet’ demek zorundayız. Taksi taşımacılığında halka rahat nefes aldırmak için Bodrum’da ticari taksiciler olarak saat 24.00’ten sonra yüzde 50 artışlı uygulanan gece tarifesini kaldırma kararı aldık.”
Güner, taksimetrelerin 3 liradan açıldığını ve kilometrede otuz kuruş yazdığını da söyledi.(dha)