Bodrum'da halk plajına beş yıldızlı 'kaçak' iskele

Bodrum'da halk plajına beş yıldızlı 'kaçak' iskele
Bodrum'da halk plajına beş yıldızlı 'kaçak' iskele

Bodrum?un Torba sahilindeki beş yıldızlı otel, iskele yaparak halk plajını kapatmakla suçlanıyor. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA

Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum’da Torba Koyu’ndaki bir halk plajına tatil köyü tarafından izinsiz olarak yaptırıldığı öne sürülen güneşlenme iskelesi tepkilere neden oldu.
1200 yatak kapasiteli Clup Voyage Tatil Köyü, turizm sezonu öncesinde tesislerinin önündeki yaklaşık 300 metrelik halk plajı ve yürüyüş yoluna ahşap güneşlenme iskelesi yaptırdı. İskelenin girişine taştan kemer yaptıran tatil köyü yetkilileri, iddiaya göre müşterileri dışındaki kişilerin girmesini engellemek için üç güvenlik görevlisi koydu. Torba Mahallesi sakinleri durumu muhtarları Fatma Kavcar’a iletti. Kavcar, iskele hakkında Belediye, Kaymakamlık ve Liman Başkanlığı’na suç duyurusunda bulundu.  Muhtar ayrıca otele de giderek, tatil köyünün genel müdürü Yılmaz Öztürk’ten iskelenin kaldırılmasını istedi.Öztürk, amaçlarının sahili güzelleştirmek olduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Gerekli izinleri alarak güneşlenme iskelesini yaptık. Vergilerini ödedik. Sahili kimseye kapatmış değiliz. İsteyen geçebilir. Geçişler sırasında güvenlik görevlilerimiz de kendilerine yardımcı olacaktır. Ayrıca Bodrum’un her yerinde kaçak iskele var. Burası mı sorun?”  

Belediye Başkanı: İzin vermedik
DP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, tatil köyü yetkililerinden kendisine güneşlenme iskelesi yapılması için talep gelmediğini söyledi. Herhangi bir izin verilmesinin de söz konusu olmadığını belirten Başkan Kocadon, “Konuyu öğrenir öğrenmez ekip gönderip tutanak ve fotoğraflarla durumu tespit ettirdim. Gereken yasal işlemi başlattım. Sahiller, kamunun ortak malıdır, kapatılamaz, işgal edilemez.  Oradaki yasadışılığa müdahale edip plajın halka açılmasını sağlayacağız” dedi.