Bodrum'da rant çetesi çökertildi

Bodrum Yarımadası'nda tehditle çek-senet tahsilatı yaptıkları öne sürülen bir grup, jandarmanın 'Ahtapot Operasyonu'yla yakalandı. İzmir DGM'nin izniyle başlatılan operasyonda 88 kişi gözaltına alındı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum Yarımadası'nda tehditle çek-senet tahsilatı yaptıkları öne sürülen bir grup, jandarmanın 'Ahtapot Operasyonu'yla yakalandı. İzmir DGM'nin izniyle başlatılan operasyonda 88 kişi gözaltına alındı.
Bodrum Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Metin Alkaya ve ekibinin ihbarlar üzerine altı aydır yaptığı araştırmadan sonra cuma günü operasyona başlandı. Muğla Jandarma Komutanlığı'ndan gelen özel timlerin de katıldığı operasyon 24 saat sürdü. 120 kişilik jandarma ekibi, Yalıkavak, Yalı, Ortakent-Yahşi, Bitez ve Konacık beldeleri ile 12 köyde 100'ün üzerinde ev ve işyerine baskın düzenledi. Kendilerine 'Doğulular' adını veren şebekenin lideri olduğu belirtilen bir emlakçı evinde iki silah ve Bodrumlu işadamlarına ait çek ve senetlerle birlikte ele geçirildi. Toplam 88 kişi gözaltına alındı, 20 araca el konuldu. 20 tabanca, 5 pompalı tüfek, 8 av tüfeği ve boğma telleri ele geçti.
Esnaf, turizmci, disko, bar, müzikhol, derici, kuyumcu, akaryakıt istasyonu sahiplerinden alındığı belirlenen ve tahsil edilmeyi bekleyen üç çuvala yakın ve 45 trilyon lira tutarındaki çek-senet ele geçirildi.
Şebekenin son beş yılda 60'tan fazla esnafı iflas ettirip işyerlerini kapatmasına yol açtığı, başkaları adına çek ve senet tahsil ettiği, esnaf ve işadamlarını kaçırarak zorla çek ve senet imzalattığı, bu şekilde 40'tan fazla yazlık ve arsaya el koyduğu öne sürüldü. Çetenin Bodrum'a yerleşen Alman ve Hollandalı aileleri de haraca bağladığı saptandı. Altı yabancı uyruklu vatandaş jandarmaya, kendilerinden silah zoruyla para toplandığını söyledi.