Bodrum'da tekne faciası: 5 ölü, 12 kayıp

Bodrum'dan İstanköy (Kos) Adası'na geçmeye çalışan kaçakları taşıyan teknenin alabora olması sonucu, 5 kişi öldü, 12 kişi kayboldu.

Bodrum açıklarında, yasadışı yollardan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçmek isteyen kaçakları taşıyan bir tekne alabora oldu. Teknedekilerden 5'i yüzerek kurtulmayı başarırken, ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 12 kişi de denizde kayboldu.
Ege Deniz Bölge Sahil Güvenlik Komutanlığı ve jandarma yetkililerinden alınan bilgiye göre, İstanköy'e geçmek isteyen Nijerya ve Somalili kaçakları taşıyan 'Kelelpe' adlı tekne, sabaha karşı Bitez sahilinden açıldıktan kısa süre sonra, hava muhalefeti nedeniyle alabora olarak battı.
Teknedekilerden ikisi Nijerya, üçü Somali uyruklu beş kaçak yüzerek kıyıya ulaşmayı başardı. Kaçaklar, vatandaşlardan yardım istedi. İhbar üzearine bölgeye gelen Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı botlar, yabancı uyruklu oldukları bildirilen beş kişinin cesedini, sudan çıkardı.
Bodrum Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Nijerya ve Somalili kaçaklar, ifadelerinde, İstanköy'e gitmek üzere tekneye 22 kişi olarak bindiklerini, bir süre sonra fırtına çıktığını ve dalgaların tekneyi batırdığını anlattı.
Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri, kaçakların ifadesi doğrultusunda kayıp 12 kişiyi bulmak için harekete geçti.