Bodrum'da yağma zamanı

Turizm sezonunun sona ermesiyle sessizliğe bürünen Bodrum'da hırsızlar villalara dadandı. Gece devriyeleri ve sivil ekiplerini artıran, 'termal kamera'larla önemli noktaları tutan jandarma, son 10 günde 112 hırsızlık vakası tespit etti.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Turizm sezonunun sona ermesiyle sessizliğe bürünen Bodrum'da hırsızlar villalara dadandı. Gece devriyeleri ve sivil ekiplerini artıran, 'termal kamera'larla önemli noktaları tutan jandarma, son 10 günde 112 hırsızlık vakası tespit etti. 67 kişi suç aletleri ve çaldıkları eşyalarla birlikte yakalandı. 45 zanlı tutuklandı. Altı tabanca, sekiz bıçak, 12 zincir ve sekiz araca el konuldu. Bir zanlı, ev sahibini yaraladı.
Bodrum'a akın eden yaklaşık 200 hırsızın şehir merkeziyle Ortakent-Yahşi, Konacık, Turgutreis, Torba, Bitez ve Yalıkavak'a dağıldığı belirtiliyor. Çoğunlukla demir kapı ve penceresi, kepengi, alarm ve kamera sistemi bulunmayan binaları seçen zanlılar, çoğunlukla cep telefonu, laptop, ziynet eşyası, para, LCD ve plazma televizyon çaldı. Birkaç gün önce ayrıldıkları villalarının soyulduğunu öğrenen ev sahipleri şoke oldu. Villa sahipleri, jandarma, site yöneticileri ve muhtarları telefon yağmuruna tutarak evleriyle ilgili bilgi almaya çalıştı, kimileri demir ustası ve marangozları arayarak demir parmaklık siparişi verdi, güvenlik şirketlerine başvurarak alarm sistemi taktırmak için anlaşma yaptı.
Ev sahibini bıçakladı
Bitez beldesinde önceki gece yarısı bir villaya giren sabıkalı zanlı 34 yaşındaki Y.B. ev sahibi Sulen Uluç'la burun buruna geldi. Ev sahibine elindeki bıçakla saldırıp yaralayan saldırgan karanlıktan yararlanıp kaçmaya çalışırken jandarmanın termal aletlerle takibi sonucu Asarlık Dağı'nda yakalandı. Zanlının otomobilinde bir tabanca, bıçak, iki laptop, kamera, kol saati, dijital fotoğraf makinesi ve bir miktar para ele geçirildi. Y.B. çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.
Merkezi İstanbul'da bulunan Yıldızlar Özel Güvenlik Koruma ve Eğitim Limited Şirketi'nin Bodrum müdürü emekli başçavuş Mehmet Demirtop'a göre 300-500 bin dolar verip villa satın alan kişilerin bu villaların güvenliğini sağlamak için 500-1500 dolarlık yatırımla alarm ve güvenlik sistemi kurmaktan kaçınmaları, sorun.
Demirtop, "Site yönetimleri de çok ekonomik fiyatlarla özel güvenlik şirketlerinden destek alabilir. Villa sahipleri mutlaka demir parmaklık taktırıp, kepenk yaptırsın ve taşımada hafif pahada ağır eşyalarını mutlaka yanlarında götürsün. Hırsızların birçok evi talan etmeden eşyaları elleriyle koymuş gibi bulup hemen evden çıkmaları bazı şüpheleri de beraberinde getiriyor. Diplomasız güvenlik görevlisi ve tanımadıkları temizlikçileri evlerine almasınlar" dedi.
Kiracı, ev sahibini soyarak geçiniyordu!
Bodrum'da bugüne kadar yaşanan hırsızlık vakaları da 'ilginç'. Kumbahçe Mahallesi'nde soyacak ev olarak Adliye Lojmanları'nı seçen iki zanlı, sabaha karşı iki savcının evine girdi. Savcıların çıplak ayakla caddelerde kovaladığı zanlılardan biri kaçtı, diğeri polislerin yardımıyla yakalandı. Okan Bayülgen'in annesinin evi altı kez soyuldu.
Hırsızlık vakalarıyla yoğun mücadele eden Bodrum'un eski kaymakamı, şimdiki İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı'nın eşinin çantası, ünlü eğlence mekânında, emniyet müdürü ve polislerin arasında çalındı. Bitez sahilinde beş yaşındaki kız çocuğu turistlerin çantasını çalıp kaçarken yakalandı. Asliye Ceza hakimi Şerafettin Şanver bir zanlıyı Bodrum Belediye Meydanı'na park ettiği otomobilinin içinde, çantasını alırken yakaladı. Emekli hemşire Songül Heibach, 400 YTL için, hırsızlar tarafından kalbinden ve bacağından bıçaklandı. Heibach bir ay yoğun bakımda kaldı. Van'da duvarını delerek girdiği kuyumcuyu soyan S.A., Bodrum'da kiraladığı, aylığı 3 bin 500 dolara lüks villada tatil yaparken yakalandı. Gümüşlük'te bir kiracının, her ay soyduğu zengin ev sahibinin eşyalarını satarak kirasını ödediği anlaşıldı! Bu kişi, sekiz ay sonra mal sahibinin şüphesi üzerine yakalandı.