Bodrumlu yabancılar sokak hayvanlarına ev buldu

Bodrumlu yabancılar sokak hayvanlarına ev buldu
Bodrumlu yabancılar sokak hayvanlarına ev buldu
Bodrum'ya yaşayan yabancılar düzenledikleri kermesle 35 kedi ve köpek yeni yuvalarına kavuştu
ZEYNEP TURAN
MUĞLA - Bodrum İlçesi'ne bağlı Turgutreis Beldesi'ndeki sahipsiz hayvanlar barınağında kermes ve eğlence düzenleyen yabancılar üç saat içinde 35 hayvanı sahiplendirdi ve önemli oranda gelir elde etti. Etkinliğe, Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Dinçberk de destek oldu.
Bodrum'da yaşayan 60'a yakın yabancının oluşturduğu Sokak Hayvanları Barınak Gönüllüleri, Turgutreis Belediyesi Sahipsiz Köpekler Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde sokak köpekleri ve kedileri için kermes ve eğlence düzenledi. 60 yabancının yanısıra, Bodrum Havyan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu ve Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Dinçberk’in de katıldığı etkinlikte, yaklaşık 200 hayvansever evlerinde yaptıkları börek, pasta, dolma ve benzeri yiyeceklerle stand açtı, İngiliz, Alman ve Hollandalılar yabancı kitap ve eşyalarını satışa sundu. 220 köpek ve 30 kedinin bakımının devam ettiği merkeze ilaç, mama ve sağlık malzemeleri almak için düzenlenen etkinlikte şarkılar söylendi, çocuklar yüzlerini boyadı. Veteriner Tamer Erbay hayvan bakımı ve beslenmesi hakkında bilgi verdi.

Festival havası esen etkinlikle 20’si yavru 30 köpek ve 5 kedi yeni yuvalarına kavuştu. Çocuklar yavru köpekleri kucaklarına alarak evlerine götürdü. Yaklaşık 25 yıldır Bodrum’da yaşayan Sokak Hayvanları Gönüllüleri sözcüsü İngiliz Jane Kanney, “Amacımız sokak hayvanları için yardım toplarken bir yandan da bu sevimli dostları sahiplendirmeye teşvik etmek. Sahiplendiremediğimiz ve uzun süre barınakta kalan hayvanlar ise strese giriyorlar. Bizler Türk dostlarımız ile zamanımızın büyük bir bölümünü burada geçiriyoruz. Köpek sahiplenmek isteyenler her zaman cins köpek istiyorlar. Ancak hatırlatmak istiyorum ki, köpek alanlar aksesuvar almıyorlar, dost alıyorlar. Bir lokma ekmek için ömür boyu sevgilerini verecek bir arkadaş alıyorlar. Hayvan sahiplenecekler bunu unutmasın istiyoruz” dedi.
Kanney, sokak hayvanlarına destek amacıyla gelecek haftalarda Bodrum Belediye barınağında da aynı etkinliği düzenleyeceklerini belirtti.(dha)