Bodrumlular bu sözü kaydetsin!

Bodrumlular bu sözü kaydetsin!
Bodrumlular bu sözü kaydetsin!

Akdeniz foklarının barınma alanı olan ve kaya mezarları bulunan Küdür Yarıması da bakanlık tarafından Turizm Bölgesi ilan edildi. FOTOGRAF: YAŞAR ANTER / DHA

Turizm Bakanı Günay, Bodrum'da yeni bir yapılaşma dalgası endişesi doğuran kararları savundu. Günay, 'Kesinlikle kıyı şeridinde betonlaşma artmayacak' dedi

Turizm Bakanı, denizden bakınca görünen betona karşı
İZMİR/MUĞLA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Bodrum ve çevresinde yaşayanları yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. Günay, Bodrum’un kuzeyinin Turizm Merkezi ilanıyla başlayan tartışmaları değerlendirirken “Benim dönemimde, benden sonra da Türkiye’nin hiçbir yerinde kıyı şeridinde betonlaşmayı arttırıcı, tarihe saygıyı yok eden, hiçbir turizm yapılaşmasına gidilemez” dedi.
Bodrum’u ayağa kaldıran gerginlik, yarımadanın kuzeyindeki Göltürkbü, Gündoğan ve Yalıkavak beldelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Merkezi’ ilan edilmesiyle başladı. Bu gelişmelerin yankıları sürerken, Muğla, Denizli ve Aydın illerini kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nı Muğla’da askıya çıktı. Üç ili bir arada gösteren planda, pek çok doğal ve kültürel bölgenin yanlış yer aldığını, Antik Lagina kentinin ise hiç yer almadığını söyleyen Muğla Barosu Başkanı Avukat Mustafa İlker Gürkan, önceki gün plan henüz askıdayken tüm ilgilileri plana itiraz etmeye çağırdı.
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, bu gelişmeler üzerine DHA’yı arayarak bilgi verdi. Günay 1/100 binlik planı Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığını hatırlattı. Haritada kaybolan Lagina için ise “Plan 1\ 100 binlik, yani global bir plan olduğundan bazı küçük ünitelerin görünmemesi doğal. 1\25 binlik planda görünecek” dedi.
Günay Bodrumluları ise ‘rahatlattı’:
“Bodrum’un kuzeyindeki turizm merkezi ilanı şu anda ilandan ibaret. Çalışmalarımız bitmedi. Ben yine de planları, itirazları incelemeye hazırım. Benim dönemimde, benden sonra da Türkiye’nin hiçbir yerinde kıyı şeridinde betonlaşmayı artırıcı, tarihe saygıyı yok eden, hiçbir turizm yapılaşmasına gidilemez. Arazinin doğru kullanılması, bütüncül yaklaşım için planlama yapılıyor. Bodrum yarımadasında 11 belediye var. Sanılıyor ki buraları betonlaşmaya açılacak. Ben şiddetle betonlaşmaya ve bina yoğunlaşmasına karşıyım. Denizden bakıldığında insanların karşısına beton görüntüsünün çıkmasına karşıyım.”

Küdür’e siyah çelenk
Bodrum’daysa eylem vardı. Mavi Yol Girişimi’nin önderliğinde kaya mezarları ve foklarıyla ünlü Küdür yarımadasında, Prensen koyunda 40 kadar sivil toplumundan temsilciler eylem yaptı. Bodrum Gönüllüleri Derneği Sözcüsü Cüneyt Karaloğlu “Ege Bölgesi’nin korunmaya yönelik en önemli yeri Bodrum yarımadasının kuzeyidir. Çünkü burada Akdeniz foklarının barınma alanıyla yine dünyada koruma altında olan hurma ağaçlarının yer aldığı Akdeniz gölü bulunmaktadır. Bakanlıklar buraları tabiat ve milli parklar ilan edip koruma altına alacağı yerde her seferinde binlerce yataklı tesislerinin yapılacağı ve kamu arazilerini beton yığınına çevireceği planlarla geliyor” dedi. (dha)