Bodrum'u ayıbı yakıyor!

Bodrum'u ayıbı yakıyor!
Bodrum'u ayıbı yakıyor!

Bodrum?da alevler asırlık çamların arasında ilerlerken ilçe merkezinin üzerine kara bir bulut çöktü. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA

Çevre Bakanlığı, belediye çöplüğünde çıkan yangın nedeniyle belediyelere ceza yağdırmaya kararlı
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum, belediye çöplüğü yakınlarında çıkıp sitelerin 50 metre dibine sokulan alevlerin şokunda...  Gece 22.30 sıralarında başlayan ve altı saatte söndürülebilen yangından geriye 7 hektarı ormanlık 15 hektar kül kaldı. 
Yangında Milas-Bodrum karayolu trafiğe kapatıldı. Alevler 650 metre rakımlı Pedasa yaylasındaki asırlık çam ağaçlarının arasında ilerlerken ilçe merkezinin üzerine kara bir bulut tabakası çöktü.  Kara erik fırtınası nedeniyle yangının çok çabuk yayıldığı belirtildi.   
Dün öğlen Yokuşbaşı mevkiindeki çöplüğe gelen uzmanlar hâlâ tüten duman altında güçlükle incelemelerde bulundu. Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Şahin ise belediyelere isyan etti:
“Kayseri’nin bile katı atık depolama tesisi var. Dünya markası Bodrum’un yok. Bugün oraya çöp döken beş belediyeye 25-30’ar bin lira ceza yazacağım. Kimsenin bu kâbusu yaşatmaya, doğayı tahrip etmeye hakkı yok! Turizm merkezlerinde özellikle ormanlıklarda katı atık tesisi yapılması zorunlu. Bakanımız Ertuğrul Günay bizzat arayarak gerekenin yapılması talimatını verdi.”
Bodrum Belediye Başkanı DP’li Mehmet Kocadon ise Çevre ve Orman İl Müdürü Şahin’e itiraz etti:
“Göreve geldiğim ilk gün Güvercinlik yakınlarında Hazine arazisinde katı atık merkezi yapmak için girişimleri başlattım. Tahsis  bekliyoruz. Milyon dolarlık tesislerin sadece Bodrum’un gücü ile yapılmasının imkânı yok. Sayın Günay ile görüştüğümüzde destek sözü aldık sevindik. Yılların ihmaline karşı ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yangının çıkış nedeni ise henüz belirlenemedi.” 

123’üncüsü fırtınaya denk geldi
Bodrum’da 2009’da çıkan 122 yangında 140 hektar (280 futbol sahası) orman zarar gördü. 123’üncüde kara erik fırtınasının etkili olduğu öne sürüldü. Uzun yılların gözlemlerine dayalı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca hazırlanan Fırtına Takvimi’ne göre 22 Temmuz’da kara erik fırtınası var.
Fırtınalar takvimde belirtilen tarihlerden bir-iki gün önce veya sonra gelebiliyor. Türkiye sahillerinde yaz fırtınalarının çoğunda rüzgâr kuzeyden (yıldız-poyraz-karayel) esiyor.