Bodrum'u yine alevler sardı
Sahile inen alevlerden 30 gezi teknesi son anda kurtuldu, turistler çok korktu.

Tekne bile yandı

Bodrum geçen haftaki orman yangınının yarasını saramadan yine alevlerle boğuştu. Bodrum ve Milas'ta dört noktada aynı anda çıkan yangın yüzünden 250 hektar orman ve sahilde bir tekne yandı.

MUĞLA - Bodrum'da 1100 hektar (2 bin 200 futbol sahası kadar) ormanlık alanın kül olmasından bir hafta sonra yine benzer görüntüler yaşandı. Bodrum ve Milas ilçelerinde dört ayrı noktada başlayan orman yangını, Mandalya ve Güvercinlik körfezlerinde korku dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Yaklaşık 250 hektarlık (500 futbol sahası) ormanı ve 30 hektarlık zeytinliği kül eden yangında çok sayıda ev ve bir tatil köyü yanmaktan son anda kurtarıldı. Hayvanlarını kurtarmak isteyen yaşlı bir kadın yanarak ağır yaralandı. Dumandan etkilenen dört kişi hastaneye kaldırıldı. Bir balıkçı teknesi yandı. Bir yangın sördürme helikopteri, su tankı parçalanınca düşme tehlikesi geçirdi.
Bodrum'un Güvercinlik Köyü ile Milas'ın Meşelik Köyü yakınlarındaki Maya ve Pina yarımadalarında saat 12.00 sıralarında dört noktadan çıktığı iddia edilen orman yangını, şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Halep çamıyla asırlık kızılçam ormanlarının bulunduğu yarımadada çıkan yangın, bölgede bulunan köylerde yaşayanlarla beş yıldızlı Marverde Tatil Köyü'nde bulunan 400 yabancı turiste kâbus dolu anlar yaşattı. Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Bodrum Orman Şefi Doğan Demir'in yönettiği yangın söndürme çalışmalarına beş uçak, sekiz helikopter, 400 orman işçisi katıldı. Aydın ve Denizli'den takviye ekipler istenirken Milas ve Bodrum belediyesi görevlileri anonslarla, vatandaşlardan ve özellikle inşaat firmalarından iş makineleri ile su traktörleri ve su tankerlerini yangın bölgesine gönderip çalışmalara yardımcı olmalarını istedi. Bölgeye güvenliği sağlamak amacıyla 100'e yakın da jandarma sevk edildi. Saatteki hızı 60 ile 80 kilometre arasında değişen rüzgâr nedeniyle söndürme çalışmaları güçlükle yürütüldü.
Tatil köyünde panik
Güvercinlik ve Meşelik köylerinde alevlerin evlere 10 metre kadar yaklaşması üzerine 40 ev boşaltıldı. Tatil köyünde kalan 400'e yakın, çoğunluğu İngiliz olan turistler de otobüslerle başka tesislere gönderildi. Yangın söndürme çalışmasına katılan ve bir anda alevlerin ortasında kalan dört otel personeli yanmaktan son anda kurtarıldı.
Meşelik Köyü'nde oturan 78 yaşındaki Nefise Nurten Akoral, hayvanlarını kurtarmaya çalışırken yandı. Eskişehir'deki Yanık Hastanesi'ne nakledilen Akoral'ın hayati tehlikesi sürüyor. Akoral'ın tiyatro ve sinema oyuncusu Serra Yılmaz'ın yakını olduğu belirtildi.
Güvercinlik Köyü ile Bodrum karayolu arasındaki sekiz kilometrelik karayolu alevlerin etkisiyle yaklaşık üç saat trafiğe kapatıldı. Orman yangınının çıkardığı duman ve küller Mandalya ve Güllük Körfezi ile 25 kilometre uzaklıktaki Bodrum'u etkiledi. Marverde Koyu'nda konaklayan Sunsail Yat Kulübü'ne ait 30'a yakın charter teknesi, denize kadar inen alevlerden son anda kurtarıldı.
Yangın söndürme çalışmalarına katılmak için Marmaris'ten gelen bir söndürme helikopteri, su tankının parçalanması yüzünden düşme tehlikesi atlattı. Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu Meşelik Köyü'ndeki yangının akşam saatlerinde kontrol altına alındığını söyledi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde görevli Behiç Güven, "Dünyanın en büyük ve koruma altında olan Halep çamı ormanı bu bölgedeydi. Asırlık Halep çamı ağaçları vardı. Şu anda tam bilemiyoruz ama büyük bölümü kül oldu" dedi. (dha, aa)Sabotaj ihtimali yüksek
Yangının aynı anda dört yerden başlaması sabotaj ihtimalini güçlendirdi. Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Konseyi sözcüsü Zafer Murat Çetinbaş, geçen hafta çıkan yangından sonra yaptığı açıklamada, Bodrum'da her turizm sezonunda çıkan büyük yangınların tesadüf olmadığını, kasıtlı çıkarıldığını iddia etmişti. Bölgede iki yıldır taş ve maden işletmecilerinin gözünün bulunduğunu ileri süren Çetinbaş şöyle konuşmuştu: "Daha büyük yangınlar çıkarsa kimse şaşırmasın. Amaçları cennet ormanların bulunduğu bölgelerde yangın çıkartıp 1'inci derecede doğal sit alanından çıkarmak."