Bodrum'un iskeleleri ayıklanacak

Göltürkbükü Belediyesi'nin 'Sahilleri halka açıyoruz' diye başlattığı iskeye yıkma harekâtı büyüyor. Göltürkbükü Belediyesi'nin hemen ardından Bodrum Liman Başkanlığı yarımadada bulunan 300 iskeleden 230'unun kaçak olduğunu ve bunların bu ay yıkılacağını açıkladı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Göltürkbükü Belediyesi'nin 'Sahilleri halka açıyoruz' diye başlattığı iskeye yıkma harekâtı büyüyor. Göltürkbükü Belediyesi'nin hemen ardından Bodrum Liman Başkanlığı yarımadada bulunan 300 iskeleden 230'unun kaçak olduğunu ve bunların bu ay yıkılacağını açıkladı.
Bodrum Liman Başkanı Eray Aykanat "İskelelerin büyük bir bölümü amacı dışında kullanılıyor. Yüzme veya tekne yanaşma amaçlı iskeleler üzerine bar, disko ve hatta jakuzi koyanlar bile var. Kaçak iskeleleri Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü'ne ilettik" dedi.
İskeleler Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar'ın çarşamba günü "40 kaçak iskeleyi yıkıp sahilleri halka açacağız" demesiyle gündeme gelmişti. Ama çok geçmeden iskele harekâtının tüm yarımadayı kapsayacağı, dahası bunun hazırlıklarının üç aydan beri sürdüğü anlaşıldı.
'1980'lerde boy verdiler'
Bodrum Liman Başkanlığı'yla Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın belediyelerle işbirliği halinde yürüttüğü üç aylık çalışmayla Bodrum merkez, Bitez, Ortakent- Yahşi, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Yalı ve Göltürkbükü beldelerinde 38 koy incelendi. Bu koylarda ahşap ve beton 300 iskelenin olduğu belirlendi. Ancak 1980'lerden itibaren yapılmaya başlanan ve son üç yıl içinde sayıları hızla artan iskelelerden sadece 70'inin Denizcilik Müsteşarlığı'ndan izinli ve yasal, gerisinin tamamen kaçak yapıldığı, hemen hepsinin kamu yararı ve asıl amacının dışında, restoran, bar, beach club, disko ve hamam olarak kullanıldığı tespit edildi.
Torba Koyu'na son bir yılda 16 izinsiz iskele yapılması Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mazlum Ağan'ı isyan ettirmiş. İskelelerle sahilin doğal yapısının bozulduğunu belirten Mazlum Ağan, "Ancak, sahillerdeki turistik tesislerin önünde denize girmeyi engeleyecek durum olursa iskele yapımına izin veriyoruz" diye konuştu.
Yarımadanın kaçak iskelelerle dolup taştığını, iskeleler daha inşaat aşamasındayken ilgililere başvurduklarını ama sonuç alamadıklarını anlatan Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Gençağaoğlu da öfkeli: "Bu bir tür çevre katliamı. Bir an önce sona erdirilmeli."
Emre Ergani destekliyor
İskele tartışmasına Göltürkbü'ndeki 'Bianca Beach Club'ın işletmecisi Emre Ergani de dahil oldu. Halen bulunduğu ABD'den telefonlara DHA muhabirini arayan Ergani projeye destek verdi: "Benim de Göltürkbükü sahilinde iskelem var. Hem güneşlenme, hem servis hem de indirme bindirme iskelesi olarak kullanıyorum. Ancak bütün yasal izinlerimi aldım. Yasal izinleri alınan ve turizme örnek olan iskelelerin yıkılmaması gerekir. Çünkü iskeleler gerçekten turizm açısından önemli. İzinleri olmayan iskelelerin kaldırılarak yeni bir düzenleme getirilmesi, hem haksız rekabeti hem de sahillerdeki keşmekeşliği ortadan kaldırır."Şikâyet etme para bul!
İskeleler konusunu ilk gündeme getiren Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar beldedeki 40'a yakın iskelenin ekim sonundan itibaren yıkılmaya başlaması konusunda kararlı. Anavatanlı başkana göre yıkım konusundaki şüpheler de 'yersiz':
"Kentsel Tasarım Projesi tüm Göltürkbükü sahilini kapsıyor. Kaçak iskeleler tamamen yıkılacak. Ancak proje aşırı maliyetli olduğu için bölge bölge uygulanacak. 8-10 milyon dolara mal olması beklenen projede ilk bölümde 1500 metrelik eski Göltürkbükü sahil projesi 2 milyon dolarlık bir bütçeyle hayata geçirilecek. Anıtlar Kurulu ve Kültür Bakanlığı'ndan olumlu görüş aldığımız projeyi, 'Sosyetenin iskeleleri yıkılmayacak' diyerek asılsız iddialar atarak engellemeye çalışanlar başarılı olamayacak. Köprünün öbür tarafında yapılacak sahil düzenlemesiyse kamulaştırma çalışmalarının ardından başlayacak."
Kaynar proje niye bizim tarafta başlıyor diyenleri de "Madem bu kadar bilmiş konuşuyorlar, 10 milyon doları bulmamıza yardım etsinler, projenin tamamını aynı anda başlayıp bitirelim" diye yanıtladı.


Tek yasal beton iskele Kumbahçe!
Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi'nden verilen bilgiye bakılırsa, Bodrum'da üzerinde bar, disko veya restoran bulunan bütün iskelelerin 'er ya da geç' yıkılması gerekecek.
Aslında iskele ruhsatı almak pek çok kurumdan izin almayı gerektiren bir süreç. Ruhsat için önce liman başkanlıkları ve Denizcilik Müsteşarlığı'na başvuruluyor. Başvuruyla birlikte Bayındırlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, belediye ve valilikten izin ve olur alınması gerekiyor. Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanvekili Arif Yılmaz'ın yaptığı
açıklamaya göre ahşap iskeleler sadece güneşlenme amaçlı ve üzerinde bar, restoran, disko olmaması gerekiyor.
"İskeleler ahşap ve beton olarak ikiye ayrılıyor. Ahşap iskeleler sadece güneşlenmek amacıyla yapılabilir. Hiçbir iskelenin üzerine bar, disko yapılamaz, restoran amaçlı kullanılamaz. Beton iskeleler yolcu indirme bindirme iskeleleri ve bunun tek yasal örneği Bodrum Belediyesi'nin Kumbahçe İskelesi. Emniyet tedbirleri alınmış iskele böyle olmalıdır. Yoksa iki ay önce 600 kişi eğlenirken çöken iskele gibi can güvenliği tehlikeye düşer."