Bodrum'un köpek dramı

Tatilcilerin bir bir terk ettiği Bodrum'da geriye boş villalar, bazıları bahçelerde bırakılmış, çoğu da sokağa atılmış yaklaşık 600 kedi ve köpek kaldı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Tatilcilerin bir bir terk ettiği Bodrum'da geriye boş villalar, bazıları bahçelerde bırakılmış, çoğu da sokağa atılmış yaklaşık 600 kedi ve köpek kaldı.
Bodrum Hayvan Hakları Derneği üyeleri, turizm sezonunun bitiminin ardından, son bir ayda çoğu cins yaklaşık 250 köpeği toplayarak Bodrum Belediyesi Hayvan Barınağı ve Turgutreis Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi'ne yerleştirdi. 87 yaşındaki Alman Kafka Flido ise bulduğu 'Reis' adlı köpeği sahiplenerek ülkesine götürdü.
Kentte 15 yıldır sahipsiz hayvanların gönüllü bakıcısı olan Bodrum Hayvan Hakları Derneği'nin Amerikalı üyesi Rose Mary Taramantano, aralarında Kangal, İngiliz seteri, kaniş, buldog, Sibirya kurdu ve terrier cinsi köpeklerin de bulunduğu birçok hayvanın terk edildikleri için hayata küstüğünü, yemeden içmeden kesildiğini, hastalandığını, hatta bazılarının sahiplerinden ayrılığa dayanamayıp 'intihar ettiğini' söyledi:
"İnsanlar dört-beş ay sevgilerini verdikleri köpekleri terk edip giderken arkalarında ne tür bir yıkım bıraktıklarının farkında bile değil. Bazı köpekler yemeden içmeden kesilip ölümü tercih ediyor. Bu şekilde barınaklarda üç, beslendikleri villaların bahçelerinde de terk edilmiş üç hayvan, nedensiz, hastalıkları olmamasına rağmen öldü.
Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı ve Muğla İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu üyesi Füsun Uslu da yarımadada 11 belediyeden sadece ikisinin hayvanlar için barınak hazırladığın belirtti. Uslu, Hayvan Hakları Yasası'na göre tüm belediyelerin bu yılın sonuna kadar sokak hayvanlarının korunması, aşılanması, kısırlaştırılmaları ve tedavileri için gerekli merkezleri faaliyete geçirmek zorunda olduğunu söylerken, "Yasa böyle diyor ama yaptırımı ve cezası olmadığı için uygulamayı ne kadar geciktirirlerse kâr sayıyorlar. Köpeklerin oy hakları olsaydı eminim bunlar başlarına gelmezdi. Onların çağdaş bir ortamda yaşamaları için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.