Bodrum'un manzarazede ağaçları...

Bodrum Yalıkavak'ta hazine arazisindeki 11 ağaç köküne yakın yerden kesildi. Jandarma, Mehmet Altuner ve Nedret Altuner çiftini savcılığa sevketti.
Haber: SEZER ŞAHİNDAŞ / Arşivi

MUĞLA - Bodrum Yalıkavak'ta hazine arazisindeki 11 ağaç köküne yakın yerden kesildi. Jandarma, Mehmet Altuner ve Nedret Altuner çiftini savcılığa sevketti. Çevre sakinleri tarafından manzaralarını kapattığı gerekçesiyle ağaçları kestirmekle suçlanan Altunerler, "Bİz budamak istedik yanlışlık oldu" dedi.
Mehmet ve Nedret Altuner çifti, Küdür Yarımadası'ndaki evlerinin önünde deniz manzarasını kapattığı gerekçesiyle boyları 5-6 metreyi bulan ılgın ve Kıbrıs akasyası cinsinde toplam 11 ağacı, geçtiğimiz cuma günü anlaştıkları köylülere kestirdi. Sahilde, Hazine arazisi içinde yer alan ağaçların köküne yakın kesilmesine, çevredeki yurttaşlar tepki gösterdi. Şikâyet üzerine İlçe Jandarma Komutanlığı soruşturma başlattı. Köylülere para vererek 11 ağacı kestiren Mehmet ve Nedret Altuner, dün olay yerinde inceleme yapan Jandarma ekibiyle tartıştı.
'Ağaçları biz dikmiştik'
Nedret Altuner, "Biz köylülere 'budayın' demiştik, onlar yanlışlıkla fazla budamış. Bu ağaçlar bizim evimizin önünü kapatıyordu. Çok sivrisinek yapıyordu. Ayrıca rüzgârdan devrilip yıkılmasınlar diye kestirdik" dedi.
Jandarma, 'usulsüz ağaç kesimi yapmak' suçundan haklarında işlem yaptığı Mehmet ve Nedret Altuner ile ilgili dosyayı bugün savcılığa gönderecek. Yalıkavak Doğa İnsan Çevre Derneği Başkan Yardımcısı Yılmaz Tepedelenli de ağaçların kesilmesine tepki gösterdi, "Büyük olasılıkla haklarında kamu davası açılacak. Bu ağaçları biz ellerimizle dikmiştik" dedi.