'Boğaz' boru hattı!

Enerji Bakanı Hilmi Güler, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında petrol trafiğinin üç yılda yüzde 50 arttığına dikkat çekti ve Boğazların kapasitesinin daha fazla zorlanmaması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında petrol trafiğinin üç yılda yüzde 50 arttığına dikkat çekti ve Boğazların kapasitesinin daha fazla zorlanmaması gerektiğini söyledi. Yaklaşık 15 milyon insanın yaşadığı İstanbul'un daha fazla tehdit edilmemesini isteyen Güler, yeni boru hattı güzergâhlarının şart olduğunu belirtti.
'Hazar-Karadeniz Petrol ve Gaz Konferansı'nda konuşan Enerji Bakanı Güler, Hazar havzası petrol ve doğalgaz kaynaklarının pazarlara açılmasında Türkiye'nin en güvenilir ve fizibl güzergâh olduğuna dikkat çekti.
Güler, Türkiye'nin enerji koridorluğuna aday olduğunu ve bu fonksiyonu yerine getirmek için büyük projelere imza attığını, ancak Boğazlar'ın da bir kapasitesinin olduğunu ifade etti.
'Yeni hatlar inşa edilmeli'
Kapasite daha fazla zorlanmadan doğabilecek darboğazı ortadan kaldırmak için yeni boru hatları inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, bu projelerin kaynakların daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde pazarlara ulaşmasını sağlayacağını söyledi. Güler, "Böyle giderse İstanbul'un can güvenliği ve çevre tehdidi bir yana, ciddi anlamda petrolde krizler yaşanmasına yol açacaktır" dedi. Güler, İstanbul Boğazı'nda bir tanker kazasında büyük çevresel sorunlar yaşandığını ve trafiğin tıkanabildiğini de vurguladı.


    http://www.radikal.com.tr/7422377422370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.