Boğaz çifte teleferik hattıyla birleşecek

Boğaz çifte teleferik hattıyla birleşecek
Boğaz çifte teleferik hattıyla birleşecek
İstanbul Boğazı'ndan geçecek olan Çamlıca-Etiler teleferik hattından sonra 2 kilometre uzunluğundaki Sarıyer-Beykoz hattı da devreye girecek. Haliç hattında da Eyüp-Sütlüce arasına teleferik projesi geliyor.

Yerel seçimler yaklaşırken, önümüzdeki dönemde yeni projeler hayata geçirmeyi planlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), özellikle ulaşım alanında atağa kalkmaya hazırlanıyor.

Milliyet gazetesinden Hülya Çaylak’ın haberine göre Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açıkladığı Zincirlikuyu ile Çamlıca arasındaki teleferik projesiyle ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir teleferik hattı daha ortaya çıktı. İBB’nin planlarına göre Boğaz’da Rumelihisarı ile Otağtepe arasında yeni bir teleferik hattı yapılacak. 2 kilometre uzunluğa sahip olması planlanan projenin tamamlanma tarihi ise 2023 olarak belirlendi.

İLKİ 2015’E YETİŞECEK
Daha önce açıklanan ve Etiler’den başlayıp, Çamlıca’da bitmesi planlanan ilk teleferik hattının da Zincirlikuyu’dan başlamasına karar verildi. Zincirlikuyu, Altunizade, Çamlıca arasında olacak 8 km’lik bu proje 2015’te hizmete açılacak.

Belediye ayrıca 3 kilometrelik Eyüp-Sütlüce arasında Haliç’e teleferik hattı yapmayı da planlıyor. Bu hatlar tamamlandığında İstanbul’da Maçka ve Eyüp’teki teleferiklere yenileri eklenmiş olacak.

‘PENDİK HATTI’ 2017’DE GELİYOR
Marmaray projelerine de hız veren belediye, 9 km’lik Sabiha Gökçen Havalimanı-Pendik Marmaray bağlantısını 2017’de hizmete alacak. 3.5 km’lik Ataköy Marmaray- Atatürk Havalimanı Marmaray bağlantısını da yine 2017’te açacak. Belediyenin tramvay projeleri arasında ise 3.5 km’lik Edirnekapı-Vezneciler Tramvay hattı yer alıyor. Hattın tamamlanma tarihi 2018 olarak belirtiliyor.

BEYOĞLU İLE ŞİŞLİ HAVADAN BİRLEŞECEK
Büyükşehir Belediyesi’nin dikkat çeken diğer projelerinden biri ise Havaray hatları. İBB’nin açıkladığı yatırım planına göre, şehrin birçok noktasında hayata geçirilecek Havaray projeleriyle, alternatif ulaşım araçları devreye girecek. Projeler arasında 5.8 km’lik Beyoğlu-Şişli Havaray Hattı, 7.2 km’lik Sefaköy-Kuyumcukent-Havalanı Havaray Hattı ve 5.5 km’lik 4. Levent-Gültepe-Çeliktepe-Levent Havaray Hattı bulunuyor.

Avrupa yakası dışında Anadolu yakasında da Havaray projeleri yer alıyor. Buna göre, Kartal-D/100 yoluna 3 km’lik Havaray Hattı yapılacak.

Ayrıca, 7.7 km’lik Sabiha Gökçen Havaalanı-Formula Havaray Hattı ve 3.6 km’lik Maltepe-Başıbüyük Havaray Hattı bulunuyor. 11.1 km’lik Ataşehir-Ümraniye Havaray Hattı da projeler arasında yer alıyor. Bu hattın 2023’te tamamlanması planlanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/115225111522519

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çılgın projeler ve medyanın göstermedikleri - Pe@ce

  Bütün bu rezaletleri "çılgın proje" adı altında haber yapıp bir nevi meşruiyet kazandırmaya çalışıyorsunuz. Hiçbiriniz haberlerinizde bu "çılgın projeler" neticesinde evleri TOKİ tarafından yerle bir edilen ve arzisi Ağaoğlu vb. AKP'ye yakın emlak tiranlarına peşkeş çekilen ve en acı şekilde mağdur edilen zavallı insanların çektiği sıkıntılardan, yaşadıkları acılardan bahsetme gereği duymuyor, onları haber yapmaya lüzum görmüyorsunuz. Gün gelecek bunun hesabını hem bu gaddarlığı yapanlar hem de bu gaddarlığa göz yuman ve onu görmezden gelenler bunun hesabını verecek.

  Turistik Olur - haysan

  Ancak turistik hizmet verebilir başka da hiç bir işe yaramaz. Yaratacağı görüntü kirliliği de AKP Hatırası olarak kalır.

  devlet - pispor

  Yozgat bir öğrenci yurdunda yatılı öğrencilerinin banyo yapması için merkezi bir su ısıtma sistemi kuramıyor ama Zincirlikuyu dan Çamlıca tepesindeki camiye namaz kılmak için çılgın proje üretiyorsa o devlet yok olmaya mahkum olur daha dün SBS de Bingöl de yatılı bir meslek lisesini kazanan benim burs verdiğim yetim bir çocuğun okula gittikten sonra ikinci günü ben bu gece üşüdüm yatağım yorganım yok diyorsa bu devlet bitmeye mahkum olur biz burada gerçekleri yazmaya devam edeceğiz isterse bu devlet batsın

  istemezükçüler sizi. - likapa

  istemezükçüler yine devrede.tek eksik mimarlar odası.demedi demeyin, yarından tezi yok mimarlar odası mahkemeye gider.çevreye, pardon, ideolojimize ters diye.size rağmen türkiyeyi kalkındırmaya, milletimizin daha rahat ve konforlu ulaşımla seyahat etmesini sağlamaya devam edeceğiz.size rağmen, klimalı otobüslerle seyahet edecek milletimiz.metrolarla, tramvaylarla, yeni köprülerle tünellerle, uçaklarla, ambülans helikopterlerle.siz hiç merak etmeyin türkiye size rağmen büyümeye refaha daha hızlı ulaşmaya devam edecek.

  Metro Hattına Havadan Destek - gcagin

  İstanbulda bir çok yerde toplu taşıma sıkntısı yaşanırken, metro bulunan bölgenin bir de üzerine havaray yapmak nasıl bir mantık anlayamadım.

  neden şu ana kadar aklınız bile getirmemiştiniz? - hakanhydar

  hayırdır akrabalarınızdan biri Havaray şirketi filan mı kurmayı planlıyor?

  Seçim - şoreş haki

  Seçim yaklaştı ya her yerde proje plan bolluğu var. diyarbakıra da deniz geliyor ha