Boğaz dünya gündeminde

Türkiye, Boğazlar'dan Kazak petrolünü taşıyacak tankerlerle Rusya'nın başka ülkelerden alıp ülkesine götüreceği nükleer atık...

İSTANBUL - Türkiye, Boğazlar'dan Kazak petrolünü taşıyacak tankerlerle Rusya'nın başka ülkelerden alıp ülkesine götüreceği nükleer atık nedeniyle tetikte beklerken, İstanbul'u bekleyen tehlikeye dünyaca ünlü haber ajansı AP de dikkat çekti. AP, haberinde, Boğaz geçişini 'Buzda kaymak gibi bir şey. İstediğiniz zaman duramazsınız' diye tarif eden kaptanlara da yer verdi. AP, haberinde şu bilgileri iletti:
"Daracık Boğaz hattından her 12 dakikada bir gemi geçer. Bu sırada da Boğaz'ın iki yakası arasında yolcu taşıyan tekneler son derece işlek bir güzergâh oluşturur. Boğaziçi, dünyanın en tehlikeli su yollarından biridir. Rusya'nın Hazar petrolünü İstanbul Boğazı vasıtasıyla dünyaya ulaştırmaya başlamasıyla trafiğin çok daha yoğunlaşması bekleniyor. Türk yetkililer, yıl sonunda Boğazlar'dan geçen petrol oranının üç katına çıkmasından korkuyor. Geçen yıl en dar yeri 700 metreye kadar inen 33.4 km'lik İstanbul Boğazı'ndan 48 bin gemi geçti. Boğaz'da her 1 milyon transit mili başına altı kaza meydana geliyor. Bu kaza oranı Suveyş Kanalı'nın iki katı, Mississippi Nehri'nin ise 30 katı. Boğaz'dan geçen gemiler tam 12 keskin 'virajı dönmek' zorunda. Ancak bazıları Türkiye'nin tavrının siyasi olduğu iddiasında. Hazar'dan Rusya'yı by-pass edecek bir petrol boru hattının Ceyhan Limanı'na gelmesini isteyen Türkiye'nin bunu koz olarak kullandığı öne sürülüyor."


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul