Boğaz iki gün trafiğe kapalı

Türkiye, NATO ülkelerinin desteğiyle, Montrö'nün imzalandığı 1936'dan beri ilk kez Boğaz'ı kapatıyor. 27-29 Haziran arasında tanker geçişi yok.

ANKARA / İSTANBUL - Türkiye 28-29 Haziran'da yapılacak NATO zirvesi nedeniyle, Montrö Sözleşmesi'nin imzalandığı 1936'dan sonra ilk defa
İstanbul Boğazı'nı güvenlik nedeniyle tanker trafiğine kapatıyor. Konuya ilişkin, aralarında Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün de bulunduğu ilgili bütün kuruluşlar ile BP, Amaco gibi dünya petrol devlerine Dışişleri Bakanlığı'ndan yazı gönderildi.
46 ülke devlet ya da hükümet başkanının katılacağı NATO zirvesi nedeniyle
İstanbul Boğazı'nda olağanüstü güvenlik önlemlerinin alınacağının anımsatıldığı yazıda bu durumun trafiği yavaşlatacağına ve gemilerin Boğaz önünde beklemelerine neden olacağına dikkat çekildi. Gemilerin 27-29 Haziran tarihleri arasındaki seferlerini ertelemeleri istendi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün TBMM'de Dışişleri Komisyonu'na verdiği brifingde zirve sırasında Boğaz geçişinin uluslararası trafiğe kapatılacağını söyledi. Kapatma kararının Montrö Anlaşması'na aykırı olduğunu anımsatan Gül, "Ancak taraflardan dostane bir şekilde izin alındı" dedi.
Kapalıçarşı'ya özel gezi
Sıkı güvenlik önlemlerinden Kapalıçarşı da nasibini aldı. Polis, kimlik taramasından geçirdiği 15 bin çalışana güvenlik kartı dağıttı. Çarşı, zirve sırasında tarihi gizli tutulan bir gün dört saatliğine ABD Başkanı George Bush'un da aralarında bulunduğu NATO katılımcılarına açık olacak.
Bu arada zirve nedeniyle yapılan operasyon ve gözaltılar sürüyor. Beşiktaş'taki DGM'de duruşma salonlarının olduğu bölüm ile bahçe ve çay ocağında bekleyen kişiler, polislerce bahçede toplandı. Kimlik kontrolü ve üst araması yapılan yaklaşık 50 kişi, durumları incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.