Boğaz köprüleri için 5 Eylül'de ihale yapılacak

Boğaz köprüleri için 5 Eylül'de ihale yapılacak
Boğaz köprüleri için 5 Eylül'de ihale yapılacak
Boğaziçi ve FSM'nin büyük onarımı için 5 Eylül'de ihaleye çıkılacağını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaz tatilinde, okullar kapalıyken ihale sürecinin tamamlanarak onarıma neden başlanmadığının açıklanmasını istedi.

ANKARA CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün büyük onarımı ve yapısal takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde ihaleye çıkacağını bildirerek, vatandaşları ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı önlem alınması amacıyla uyardı. Umut Oran, Bakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye konuyla ilgili soru önergesi sundu. Bu arada ihale duyurusunda, 'iş süresi' olarak 540 gün görünmesi, İstanbullularda yaklaşık 2 yıl sürecek bir trafik çilesi mi yaşanacak endişesi yarattı.

Umut Oran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a, "Vatandaşların geçen yıl mağdur olmasına yol açan sorunların yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız? Alacağınız önlemler içerisinde geçen yıl dile getirdiğiniz 'İstanbulluların tatile gitmesi' de yer alacak mı? Böyle bir öneriniz olacaksa alternatif tatil imkanları için karayollarının ücretsiz kullanımını da öngördünüz mü? diye sordu.

Umut Oran, Bakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, "Karayolları Genel Müdürlüğü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin bakımı 18 Haziran 2012 tarihinde köprüleri dönüşümlü olarak kapattı ve milyonlarca yurttaş mağdur oldu. Gelen tepkiler üzerine Galata Köprü 9 Temmuz 2012’de devreye sokularak sıkıntılar bir nebze olsun giderilmişti" dedi.


'OKULLAR KAPALIYKEN NİÇİN YAPILMADI?'
Boğaziçi ve FSM’nin büyük onarımının yapılması için 5 Eylül’de ihaleye çıkılacağı duyumunu alan Umut Oran, okullar kapalıyken yaz tatilinde ihale sürecinin niçin tamamlanarak erkenden onarıma başlanmadığının açıklanmasını istedi. Oran'ın önergesindeki sorular şöyle:


- Karayolları Genel Müdürlüğü Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin Büyük Onarımı ve Yapısal Takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde saat 14.30'da ihale mi gerçekleştirecek? 

- İhalenin tahmini bedeli kaç TL’dir? 

- Her iki köprünün büyük onarımı ve yapısal takviyesi işine ne zaman başlanacak? 

- İşin bitirilmesi için öngördüğünüz tarih nedir? 

- Vatandaşların geçen yıl mağdur olmasına yol açan sorunların yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız? 

- Alacağınız önlemler içerisinde geçen yıl dile getirdiğiniz 'İstanbulluların tatile gitmesi' de yer alacak mı? Böyle bir öneriniz olacaksa alternatif tatil imkanları için karayollarının ücretsiz kullanımını da öngördünüz mü?"


İŞİN SÜRESİ: 540 TAKVİM GÜNÜ
Öte yandan, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün büyük onarımı ve yapısal takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde yapacağı ihalenin ilanında 'işin süresi' bölümünde 'yer tesliminden itibaren 540 (beşyüzkırk) takvim günüdür' ifadesi yer aldı. İhalenin bazı detayları şöyle: 

İHALE KONUSU YAPIM İŞİNİN
Niteliği, türü ve miktarı: İhalenin niteliği, türü ve miktarına ilişkin ayrıntılı bilgiye EKAP'ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
Yapılacağı yer: İstanbul İli
İşe başlama tarihi: Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır.
İşin süresi : Yer tesliminden itibaren 540 (beşyüzkırk) takvim günüdür. 

İHALENİN
Yapılacağı yer: Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi, A Blok Zemin Kat, Küçük Toplantı Salonu, İsmet İnönü Bulvarı No:14 06100 Yücetepe / ANKARA
Tarihi ve saati: 05.09.2013 - 14:30
Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 180 (yüzseksen) takvim günüdür.
Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez.


DHA