Boğaz köprüleri için 5 Eylül'de ihale yapılacak

Boğaz köprüleri için 5 Eylül'de ihale yapılacak
Boğaz köprüleri için 5 Eylül'de ihale yapılacak
Boğaziçi ve FSM'nin büyük onarımı için 5 Eylül'de ihaleye çıkılacağını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaz tatilinde, okullar kapalıyken ihale sürecinin tamamlanarak onarıma neden başlanmadığının açıklanmasını istedi.

ANKARA CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün büyük onarımı ve yapısal takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde ihaleye çıkacağını bildirerek, vatandaşları ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı önlem alınması amacıyla uyardı. Umut Oran, Bakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye konuyla ilgili soru önergesi sundu. Bu arada ihale duyurusunda, 'iş süresi' olarak 540 gün görünmesi, İstanbullularda yaklaşık 2 yıl sürecek bir trafik çilesi mi yaşanacak endişesi yarattı.

Umut Oran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a, "Vatandaşların geçen yıl mağdur olmasına yol açan sorunların yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız? Alacağınız önlemler içerisinde geçen yıl dile getirdiğiniz 'İstanbulluların tatile gitmesi' de yer alacak mı? Böyle bir öneriniz olacaksa alternatif tatil imkanları için karayollarının ücretsiz kullanımını da öngördünüz mü? diye sordu.

Umut Oran, Bakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, "Karayolları Genel Müdürlüğü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin bakımı 18 Haziran 2012 tarihinde köprüleri dönüşümlü olarak kapattı ve milyonlarca yurttaş mağdur oldu. Gelen tepkiler üzerine Galata Köprü 9 Temmuz 2012’de devreye sokularak sıkıntılar bir nebze olsun giderilmişti" dedi.


'OKULLAR KAPALIYKEN NİÇİN YAPILMADI?'
Boğaziçi ve FSM’nin büyük onarımının yapılması için 5 Eylül’de ihaleye çıkılacağı duyumunu alan Umut Oran, okullar kapalıyken yaz tatilinde ihale sürecinin niçin tamamlanarak erkenden onarıma başlanmadığının açıklanmasını istedi. Oran'ın önergesindeki sorular şöyle:


- Karayolları Genel Müdürlüğü Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin Büyük Onarımı ve Yapısal Takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde saat 14.30'da ihale mi gerçekleştirecek? 

- İhalenin tahmini bedeli kaç TL’dir? 

- Her iki köprünün büyük onarımı ve yapısal takviyesi işine ne zaman başlanacak? 

- İşin bitirilmesi için öngördüğünüz tarih nedir? 

- Vatandaşların geçen yıl mağdur olmasına yol açan sorunların yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız? 

- Alacağınız önlemler içerisinde geçen yıl dile getirdiğiniz 'İstanbulluların tatile gitmesi' de yer alacak mı? Böyle bir öneriniz olacaksa alternatif tatil imkanları için karayollarının ücretsiz kullanımını da öngördünüz mü?"


İŞİN SÜRESİ: 540 TAKVİM GÜNÜ
Öte yandan, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün büyük onarımı ve yapısal takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde yapacağı ihalenin ilanında 'işin süresi' bölümünde 'yer tesliminden itibaren 540 (beşyüzkırk) takvim günüdür' ifadesi yer aldı. İhalenin bazı detayları şöyle: 

İHALE KONUSU YAPIM İŞİNİN
Niteliği, türü ve miktarı: İhalenin niteliği, türü ve miktarına ilişkin ayrıntılı bilgiye EKAP'ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
Yapılacağı yer: İstanbul İli
İşe başlama tarihi: Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır.
İşin süresi : Yer tesliminden itibaren 540 (beşyüzkırk) takvim günüdür. 

İHALENİN
Yapılacağı yer: Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi, A Blok Zemin Kat, Küçük Toplantı Salonu, İsmet İnönü Bulvarı No:14 06100 Yücetepe / ANKARA
Tarihi ve saati: 05.09.2013 - 14:30
Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 180 (yüzseksen) takvim günüdür.
Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/114594811459483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  20 yıldır .. - kaşınan adam

  20 yıldır İstanbulu yöneten RTE zihniyeti İstanbul trafiğini kurtaracağız diye bir sürü gereksiz kavşak genişletmesi ve yeni kavşaklar yaptı.Halk hiç bir zaman inşaattan kurtulamadı.Her yapılanda çözüm yerine sorun yarattı.Harcanan paralar birilerini zengin etti ve ediyor.İstanbul halkı yerine sabırtaşı olsa çatlardı..

  sayın yorumcu - Terrarosa

  ezber yapmışssın. sana düşünecek bir kaç fikir vereyim istanbul'un heryeri deniz paralel deniz ulaşımı ve karşılıklı hatlarla deniz ulaşımı sağlıklı bir şekilde sağlanabilir mi ? ayrıca o metrobüs varya hani yerel seçime yetişmirmek için gecekondu gibi yapılan onun yerine raylı sistem baştan yapılsaydı bu kadar para çöpe atılmayacaktı. ayrıca toplu ulaşıı teşvik etmek gerekiyor bin tane köprü yap yine trafiği çözemezsin.heslere ve nükleere gelince acaba tüm evreninin bitimine neden olacak bir enerjiyi mezardan kullanabilirmisin bir düşün ? gelişmiş ülkeler nüklerden vazgeçerken doğaya uyumlu yada doğadan yararlanarak (güneş gibi) yapılamaz mı ? birde heslerin yapıldığı derelere git bakalım dereler ne haldeler ve derelerin beslediği topraklar ? enerjiye ihtiyacımız kalmayacak çünkü yiyecek ekmek bulamayacağız çarpık çarpık gelişirken.

  Oh Ne Güzel - 850ahmet

  Bunların ağa paşaları da Köprüye hayır demiş ve mitingler düzenlenmişti. İşte istediğiniz oldu.Köprü farz edin ki sizin karşı çıkmanızdan dolayı yapılmamış.Ne güzel değil mi? .İstanbul'lu mutlu Siz mutlu.Yaşasın köprüsüz hayat.Tıpkı "geziçilerin" dediği gibi kahrolsun köprü kahrolsun Hes'ler.Kahrolsun RES'ler.Hele nükleer santraller hiç olmasın.Tıpkı Termik santraller gibi.Yaşasın elektriksiz trafiksiz yaşam.