Boğaz'a destek

Her yıl çeşitli mesaj ve etkinliklerle geçirilen Kabotaj ve Denizcilik Bayramı kutlamalarına bu yıl...

ANKARA - Her yıl çeşitli mesaj ve etkinliklerle geçirilen Kabotaj ve Denizcilik Bayramı kutlamalarına bu yıl Boğazlar'ın karşı karşıya olduğu çevre felaketleri konusundaki uyarılar damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Boğazları'nın bir petrol boru hattı güzergâhı seçeneği olarak düşünülmesi ve kullanılmasının kabul edilemeyeceğini açıkladı. Sezer, Kabotaj ve Denizcilik Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin zengin kaynaklarına dikkat çekerek, "Bugün, Türkiye deniz kaynağı yönünden, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına karşın, denizlerimizin sunduğu olanaklardan yeteri kadar yararlandığımız söylenemez. Zengin denizlerimizin ve jeostratejik konumumuzun bizlere sağladığı olanakları ülke kalkınmasında ve ulusumuzun gönencinin artırılmasında kullanmamız gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
'Güvenlik sınırı aşıldı'
Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan tek denizyolunun Türk Boğazları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, 'stratejik ve ekonomik özelliği bulunan suyolları' olarak nitelediği Türk Boğazları'nda trafik yoğunluğunun, güvenli geçiş için gerekli sınırları aştığını kaydetti. Boğazlar'dan,
yoğun nüfusa sahip yerleşim alanlarının çok yakınından geçen, tehlikeli madde taşıyan gemilerin sayısındaki artışın Türkiye için ciddi bir endişe kaynağı olduğunu vurgulayan Sezer, "Son günlerde tehlikeli kimyasal maddelerin ve nükleer atıkların da Boğazlar'dan taşınmasıyla ilgili gelişmeler, Boğazlar ve çevresi üzerindeki tehdidin boyutlarını artırmaktadır" dedi.
Sezer, Türk Boğazları'nda seyir güvenliğinin, Türkiye için olduğu kadar Boğazlar'ı kullanan tüm ülkeler için de yaşamsal önem taşıdığına dikkat çekti. Türkiye'nin, Boğazlar'ın çevre güvenliğinin sağlanması için üzerine düşeni yerine getirdiğini belirten Sezer, açıklamasında,
"Türk halkının son derece duyarlı olduğu bu konuda şirketlerin ve uluslararası kamuoyunun
da aynı duyarlılığı göstermesini beklemektedir" görüşünü dile getirdi.
İzgi: Çözüm boru hattı
Meclis Başkanı Ömer İzgi de Boğazlar'dan geçirilecek petrol tankerlerinin dünya kenti İstanbul'u hem çevre hem de tarihi miras açısından sıkıntıya sokacağını söyledi. İzgi, Kafkas ve Orta Asya petrollerinin taşınmasında petrol boru hatlarının kullanılmasının en doğru ve akılcı çözüm olacağını ifade etti.