Boğaz'da kötü kokular

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün işlemlerini denetleyen Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Boğazlar'da gemi trafiğinin izlenmesi ve güvenli seyir için kurulan sistemde 4.5 trilyon liralık fazla ödeme yapıldığını tespit etti.

ANKARA - Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün işlemlerini denetleyen Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Boğazlar'da gemi trafiğinin izlenmesi ve güvenli seyir için kurulan sistemde 4.5 trilyon liralık fazla ödeme yapıldığını tespit etti.
Cumhurbaşkanlığı DDK, 'Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün 2001, 2002, 2003 Yıllarındaki Eylem ve İşlemleriyle, Denizcilik Müsteşarlığı'nın Eylem ve İşlemlerinin Araştırılıp Denetlenmesine İlişkin Rapor, hazırladı. Genel müdürlük, AKP hükümeti döneminde, Boğazlar'da gemi trafiğini elektronik sistemlerle izlemek ve yönlendirmek için Lockheed Martin firmasına VTS (Vessel Traffic System) kurdurmuştu. Sistem ile toplam 13 kule ve iki kontrol merkezi kuruldu.
DDK, sistemin yapım işleri sırasında Genel Müdürlüğ'ün başlangıçta belirlenen keşif tutarlarını, 'özel imalat' gerekçesiyle artırdığını saptadı. Raporda, 2004 fiyatlarıyla proje için toplam 4 trilyon 456 milyar 196 milyon 385 bin 335 lira fazla ödeme yapıldığı tespiti yer aldı.
Raporda, 'özel imalat', kule gövdelerine alüminyum plaka kaplama, sanatsal seramik yapma, bina önlerine paslanmaz çelik korkuluklar dikme gibi işlevsel açıdan tartışılabilecek işlemler yaptığı belirtildi. DDK, imalat kalitesizlikleri ve projelendirme hataları da tespit etti. Ayrıca DDK, 2001'de satın alınan 10 Acil Müdahale Botu ihalesinde de hatalı ve usulsüz işlemler saptayarak soruşturma istedi.
1976'daki yolsuzluk
Amerika'da askeri uçak, füze, uzay uyduları ve elektronik cihazlar üreten Lockheed, adını skandallarla duyurdu. 1976 yılının şubat ayında ABD'li senatör Frank Churc, Lockheed Aircraft Corporation'un 1968 yılından beri Japonya, Hollanda, Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye'de rüşvete dağıttığını açıkladı. O tarihlerde rüşvetten Türkiye'nin payına düşen miktar 876 bin dolar olarak duyuruldu. Türkiye'de geçiştirilen skandal, Japonya'da başbakanı hapse göndermişti.