Boğaz'da tekne kazası: Bir ölü, 32 yaralı

İstanbul Boğazı'nda dün etkili olan yoğun sis bir yolcu motoru ile kum kosterinin çarpışmasına neden oldu. Kazada motordaki yolculardan biri hayatını kaybederken 32 kişi de yaralandı.

İSTANBUL- İstanbul Boğazı'nda dün etkili olan yoğun sis bir yolcu motoru ile kum kosterinin çarpışmasına neden oldu. Kazada motordaki yolculardan biri hayatını kaybederken 32 kişi de yaralandı.
Eminönü-Üsküdar seferini yapan Turyol Kooperatifi'ne ait 'Urfalı Cemal' adlı yolcu teknesi Üsküdar'a gitmek üzere Eminönü iskelesinden hareket etti. Yolcu teknesi, saat 14.42 sıralarında Boğaz'dan transit geçiş yapan 'Adil Kaptan' isimli kum kosteriyle Kızkulesi açıklarında çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle bir yolcu denize düştü, yolcuyu kurtarmak için tekne mürettebatından bir kişi de denize atladı. Yaklaşık 10 dakika sonra Kıyı Emniyeti'ne bağlı bot olay yerine ulaşarak yolcuyu ve personeli denizden aldı. Tekne içinde düşerek başını vuran 47 yaşındaki İlhan Yarış isimli kişi ise hayatını kaybetti. Kaza sonrası yaralanan çok sayıda yolcu Üsküdar sahiline gelen ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı.
Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Olcay Özgürce, dün 13.20'den itibaren İstanbul Boğazı'nın sis nedeniyle çift taraflı olarak transit geçişlere kapatıldığını belirterek "Ancak, bu saate kadar Boğaza giriş yapmış gemiler yollarına devam ediyordu.
Adil Kaptan adlı kum kosteri de bu yüzden Boğaz'daydı. 'Adil Kaptan' soruşturma yapılmak üzere Kumkapı'da demirletildi" dedi. İDO Genel Müdürlüğü de sis nedeniyle seferlerini iptal ederken, özel ulaşım şirketinin bu talimata uymadığı ileri sürüldü.
Turyol Kooperatifi Başkanı Yunus Can ise Liman Başkanlığı veya Denizcilik Müsteşarlığı'ndan sis nedeniyle sefer yapılmaması yönünde bir ihbar almadıklarını söyleyerek, kazaya sebep olan kosterin sahile bu kadar yakın bir bölgede olmaması gerektiğini söyledi.
Yolcular şok geçirdi
Kaza sırasında teknedeki yolculardan İbrahim ve Derya Öztekin çifti gittikleri hastanede kazanın şokunu yaşıyordu. Eşinin ayağının kırıldığını anlatan İbrahim Öztekin, "Eminönü'nde alışveriş yaptıktan sonra motora bindik. Geminin karşıdan çıktığını gördüm ve hemen karıma sarıldım. Çarpışma esnasında karşıdaki yolcu üstümüze uçtu, eşimde onla birlikte düşünce ayağı kırıldı" diye konuştu.
Bir diğer yolcu Kenan Erol ise "Bulunduğumuz geminin içinde, orta kısımda oturanlardan çok sayıda yaralı vardı. Biri 12-13 yaşında çocuktu. Bizim teknenin ön tarafı hasar gördü. Çarpıştığımız geminin ön tarafında da birkaç metre büyüklüğünde yırtık oluştu. Çok sayıda yaralı olduğunu gördüm. Çoğu kafalarını bir yerlere çarpmıştı. Yerlerde yaralı vaziyette yatıyorlardı" diye kaza anını anlattı. Öte yandan Yolculardan bazıları kazadan sonra motorun kaptanlarının kaçtığını iddia etti.