Boğaz'da 'yeni yasa' bilmecesi

Bayındırlık Bakanlığı'nın yeni Boğaziçi İmar Planı hazırlığı uzmanlarda "Acaba Sevda Tepesi ve Boğaziçi'ndeki özel koruluklarda yapılaşmanın önü mü açılıyor" endişesini uyandırdı.

İSTANBUL - Bayındırlık Bakanlığı'nın yeni Boğaziçi İmar Planı hazırlığı uzmanlarda "Acaba Sevda Tepesi ve Boğaziçi'ndeki özel koruluklarda yapılaşmanın önü mü açılıyor" endişesini uyandırdı. Önceki gün Anadolu Ajansı'ndan geçen haberde bakanlığın taslak çalışması yaptığı belirtildi. Haberde bir bakanlık yetkilisi 1982 yılındaki imar planında yeşil alan olarak belirlenen bölgelerde süreç içinde kamulaştırma yapılamadığını, yapı inşa edilmesinin de mümkün olmadığını hatırlatarak bu arazilere yönelik sorunu düzenlemeyle aşmayı hedeflediklerini söyledi.
Radikal dün 'Kaçak yapıların yıkımlarını hızlandıracak, cezaları iki-üç kat artırcak, Boğaziçi'nde imar planına göre yasa yerine, yasaya göre imar planı hazırlanmasını sağlayacak, bu sayede denetimler daha etkin hale gelecek' denilen tasarının yeşil alanlarla ilgili detaylarını öğrenmek için Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne başvurdu. Ancak yetkililer, "Böyle bir çalışma var ama ellimize henüz bir metin gelmedi" dedi. Bakanlıktan da Radikal'in basıldığı saate kadar çalışmanın detaylarına ilişkin bir yanıt gelmedi. Ayrıntıları netleştirilemeyen tasarının içeriği bir yana, uzmanlar mevcut yasanın zaten kaçak yapılaşmaya izin vermediğini, sadece uygulamadaki sorunların aşılmasının yeteceğini belirtiyor. Çalışmanın Boğaz'da yapılaşmaya kapalı Sevda Tepesi'nin sahibi olan Suudi Kralı Abdullah'ın ziyaretinden hemen sonra gündeme gelmiş olması da şüpheleri artırıyor.
Orman Bakanlığı'ndan adını açıklamayan bir yetkili, "Boğaziçi'nde Sarıyer ve Beykoz'un yerleşim bölgelerinden sonraki kısmı 'devlet ormanı'. Ancak bu bölgeye kadar olan, Sevda Tepesi'nin de içinde bulunduğu yeşil alanların yüzde 90'ı özel koruluk. Değişiklikle Boğaz'da yeşil alan olup imara açılmayan alanların imara açılabileceğini düşünüyorum. Sevda Tepesi de buna dahil" dedi.
Tasarı, Mimarlar Odası Şube Başkanı Eyüp Muhçu'yu kaygılandırmış: "Mevcut mevzuata göre de yasaya aykırı yapılan binalar yıkılabilir. Yıkım için yeni yasaya gerek yok. Boğaziçi'nin ihtiyacı, mevcut yasalara göre işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Yeni yasayla geçmişte taahhüt edilen Boğaziçi'ndeki kamusal-özel arazilerde imar uygulamalarının gerçekleşleşmesi ve Boğaz'ın betonlaşması olur. Bu değişiklikten kaygılıyız."
Eski Mimarlar Odası Şube Başkanı Oktay Ekinci de endişeli: "Eğer bu yasa olmasaydı Boğaz, Kuşadası'ndan farksız olurdu. Yasayı dikkatli değiştirmek lazım. Elde bir değişiklik var ve sır olarak saklanıyor! Endişem şu: Gece yarısı bir yasa çıkarabilirler. İkincisi, Suudilere gösterdikleri yakınlık Sevda Tepesi'ne olumsuz etki edebilir."
İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Cemal Gökçe de "Umarım, Sevda Tepesi'ni yapılaşmaya açan değişiklik yapılmaz" dedi, "Sevda Tepesi gibi, yapılaşmaya açılması düşünülen bir sürü alan var. Değişiklikle, 3. Köprü'nün de önü açılır. Yapılaşmış alanların yasal statüye kavuşması gerekirken ormanların yapılaşmaya açılması, İstanbul'u yaşanmaz hale sokar."